More

  Експертите откриваат: Дали сексот е подобар наутро или навечер?

  spot_img

  Не постои најдобро време од денот за секс што важи за сите. Во споредба со ноќниот секс, утринскиот секс за некои е подобар, а за други полош. Но, физички гледано, можеби е генерално подобро да имате секс наутро.

  Многу луѓе замислуваат дека најдобриот секс се случува доцна навечер во мрачен и романтичен амбиент, но постојат некои научни причини кои покажуваат дека утринскиот секс можеби е подобар од ноќниот, барем за некои луѓе, пренесува mindbodygreen.

  Не постои најдобро време од денот за секс што важи за сите. Во споредба со ноќниот секс, утринскиот секс за некои е подобар, а за други полош. Но, физички гледано, можеби е генерално подобро да имате секс наутро, бидејќи телото на многу луѓе има повисоки нивоа на тестостерон и естроген, два хормони кои влијаат на желбата, на почетокот на денот. Ова значи дека можеби сте порасположени и потенцијално поспособни за задоволување на сексот наутро.

  Нивото на тестостерон кај мажите се надополнува преку ноќ и затоа има тенденција да биде највисоко наутро и најниско навечер. Тестостеронот игра клучна улога во сексуалното функционирање на мажите, помагајќи им со ерекцијата и чувството на мотивација за секс. Зголеменото ниво на тестостерон наутро може да обезбеди зголемено либидо, подобрена возбуда и подобра ерекција.

  Слично на тоа, естрогенот е поврзан со сексуалниот нагон кај жените, а овие хормони исто така имаат тенденција да бидат повисоки наутро. Понатаму, жените исто така доживуваат зголемување на вагиналниот проток на крв за време на спиењето, како и вагинален оток и подмачкување. Тоа значи дека најверојатно ќе се разбудат со тела кои се веќе подготвени за секс. А поголем проток на крв може да значи и поголема чувствителност и задоволство, пренесува Вечерњи.

  Друга причина зошто утринскиот секс може да биде подобар од ноќниот? Енергија. На самиот почеток на денот имате најмногу енергија, што значи дека би можеле да бидете поспремни и поспособни за секс. Многу луѓе се чувствуваат исцрпено на крајот од денот, што значи дека не сакаат допир или стимулација. Можеби ќе треба повеќе напор за да се вратите во вистинскиот начин на размислување за сексот. Оваа исцрпеност и замор може да доведат до занемарување и избегнување на сексуалниот живот.

  Сепак, постојат и други причини зошто некои луѓе претпочитаат да имаат секс навечер наместо наутро. Утрото може да изгледа како бурно време за многу луѓе, кога вашиот ум е преплавен со размислување за сите работи што треба да се направат тој ден и кога често брзате на работа. Стресот може да го отежне возбудувањето, па ако утрата често ви се стресни, можеби не е најдобро време за секс.

  Од друга страна, вечерите може да бидат кога ќе ги завршите сите ваши обврски за тој ден и ќе се чувствувате способни да се опуштите, што би можело да го олесни уживањето во сексот. Некои луѓе исто така може да бидат несигурни за секс наутро бидејќи има повеќе светлина, помалку шминка и потенцијално непријатни мириси. Лошо размислување за вашето тело всушност може да му наштети на сексот, вклучително и да го отежне возбудувањето и оргазмот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img