More

  Едно од најизолираните и најмалку истражените места има најчиста вода и воздух на планетата

  spot_img

  Како најголем остров во светот, ледениот егзотичен Гренланд е комбинација од необични, прекрасни и студени и едно од најмалку истражените, но и најизолираните места во светот. Оваа автономна територија, која е дел од Данска, е приближно колку западна Европа, а по површина е 12-та по големина „земја“ во светот.

  Гренланд е дом и на најголемиот национален парк во светот, а дури 81 отсто од планинскиот остров е покриен со ледена покривка. Тој е најголемиот што може да се најде надвор од Антарктикот, на места со дебелина до 3500 метри. Да, Гренланд е навистина неверојатно место и крие многу интересни работи, а во продолжение ви пренесуваме некои од најинтересните факти поврзани со неговата пространост.

  Дом на најголемиот национален парк во светот
  Природната убавина е друго име за Гренланд, а како што веќе навестивме, тој е дом на рекордер во категоријата национални паркови. Најголемиот национален парк во светот, чие целосно име е Национален парк Североисточен Гренланд, е основан во 1974 година, а до сегашните димензии – дури 972 илјади квадратни километри – бил проширен во 1988 година. Како што пишува CNN, паркот е поголем од повеќето земји на Обединетите нации, надминати само за 29 од нив.

  Гренланд е исто така одлично место за поларна светлина и гледање китови, како и за разни други активности на отворено. Секоја година убавината на Гренланд привлекува околу 100 илјади туристи, Puntnifofer.hr.

  ГренландБарни1/Пиксабај
  Едно од најмалку населените области
  Гренланд е огромен, но исклучително ретко населен. На него живеат само 56.000 луѓе и сите се населени во областа на фјордовите на северозапад од островот, кој има малку поблага клима. Имајќи го предвид ова, Гренланд е едно од најретко населените места во светот (само 0,03 луѓе на квадратен километар).

  Сè околу Гренланд е интересно, вклучувајќи ја и приказната за тоа како го добило своето име. Името би значело „зелена земја“, но тоа е се освен тоа. Всушност, може да се пофали само со две „шуми“. Своето име наводно го добил прогонетиот Викинг Ерик Црвениот со цел да ги мотивира своите сонародници да го следат и да се населат на Гренланд. Јужниот дел на Гренланд, каде што дошол, е навистина зелен во летните месеци. Инуитите обично ја нарекуваат Инуит Нунат, што во превод значи „земја на народот“, додека денес е воспоставено името Калаалит Нунат, преведено како „земја на Гренланѓаните“.

  Од норвешка администрација до автономија
  Низ историјата, од 11 век до 1814 година, Гренланд бил под норвешка, а потоа и данска власт. Стана составен дел на Данска во 1953 година, а доби локална автономија во 1979 година. Денес, данските централни власти се одговорни само за надворешната политика, безбедноста и финансиската политика.

  Необичниот главен град доби трговски центар дури во 2012 година
  Тамошниот главен град, Нук, не е ништо помалку необичен. Се смета за најмал „главен град во светот“ и „најсеверна светска престолнина“, но не во категоријата на суверени држави туку на територии (најсеверниот во категоријата суверени држави е Рејкјавик на Исланд, од кој сè уште е Нук. се наоѓа на неколку километри северно). Нук е на само 240 километри од Арктичкиот круг, а во него и неговата околина живеат околу 20.000 луѓе.

  Интересно е тоа што населението на Нук е речиси двојно зголемено од 1970-тите, а градот бележи постојан пораст на населението во текот на изминатите 13 години. Нук го доби својот прв трговски центар дури во 2012 година и е еден од ретките престолнини што нема меѓународен аеродром.

  Најголемиот аеродром на Гренланд се наоѓа, имено, во Кангерлусуак, што е 317 километри додека врана лета од Нуук (аеродромот се наоѓа таму поради поволните услови кои се чисти и најстабилните временски услови во земјата).

  Најчистиот воздух и вода во светот
  Гренланд е специфичен и по тоа што е место каде што нема патишта, односно тамошните населби не се поврзани со патишта. Најдолгиот пат на Гренланд е долг само 35 километри и првично бил изграден од Фолксваген како место за тестирање на нивните возила.

  Затоа се популарни алтернативните форми на транспорт, на пример со брод, поради што ова превозно средство е побројно таму од автомобилите. Благодарение на минималниот човечки отпечаток и загадување, Гренланд е познат како место со најчист воздух и вода во светот.

  Дом на најатрактивниот глечер на северната хемисфера
  Гренланд може да се пофали со три предмети на списокот на светско наследство на УНЕСКО. Тоа се фјордот Илулисат (кој го содржи и најактивниот глечер на северната хемисфера наречен Сермек Кујалек), потоа Кујатаа, која ја слави локалната земјоделска култура, која е распространета на пет различни локации во јужен Гренланд, и ловиштето на Инуитите. Aasivissuit – Ниписат.

  Гренланд навистина би можеле да го наречеме рај за вистински авантуристи. Имено, таму се наоѓа познатата патека Artic Circle Trail од 160 километри, а на островот се одржува една од најтешките трки во светот во крос-кантри скијање, која трае три дена, често на минус 20 степени Целзиусови. Маратони се одржуваат и во Гренланд – Нуук маратонот, иако градски маратон, се смета и за еден од најтешките во светот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img