More

  Пентагон: Украинците ќе бидат обучени во САД да го користат системот Патриот

  spot_img

  Пентагон ги потврди медиумските извештаи дека американските сили ќе започнат со обука на украинските војници за користење на системот за противракетна одбрана Патриот во Форт Сил, Оклахома, подоцна овој месец.

  Прес-секретарот на Пентагон, бригадниот генерал Пет Рајдер, за време на брифингот во Пентагон најави дека обуката во Форт Сил може да започне „уште следната недела“, пренесува Гласот на Америка (Гласот на Америка).

  „Обуката ќе подготви приближно 90 до 100 украински војници да управуваат, одржуваат и одржуваат одбранбениот систем за време на тренинг курс кој ќе трае неколку месеци“, рече Рајдер, додавајќи дека батеријата „Патриот“ ќе и даде на Украина дополнителна способност да ја брани нацијата од Руски воздушни напади…

  Форт Сил е дом на теренското артилериско училиште на американската армија.

  Рајдер рече дека САД ќе бараат начини да го „забрзаат распоредот за обука“ за Украинците да се вратат на бојното поле што е можно поскоро.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img