More

  Едно лице загина, неколку се повредени во несреќа на жичара во Турција

  spot_img

  Едно лице загина, а седум се повредени вчера во јужната турска провинција Анталија, откако жичарница удрила во скршен столб, соопшти канцеларијата на локалниот гувернер и една телевизија.

  На социјалната мрежа Х, гувернерот објави дека повредените се пренесени на лекување во блиските болници и дека 24 кабини на жичарницата се суспендирани во воздухот.

  Единиците за спасување за итни случаи евакуираа 40 лица од седум кабини на жичарница, а продолжуваат напорите за евакуација на уште 134 лица заглавени во други кабини, соопшти канцеларијата на гувернерот.

  На местото на настанот се испратени хеликоптери и други возила за евакуација на линијата на жичарницата.

  Според информациите на веб-страницата, жичарницата има 36 кабини со капацитет од по шест лица, а искачувањето до објектот Тунектепе со панорамски поглед на градот Анталија трае во просек девет минути.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img