More

  Неверојатно откритие! Додека ја реновирале куќата, пронашле контејнер полн со вредни монети

  spot_img

  Британско семејство открило закопано богатство додека ја реновирало својата куќа. Таа неодамна продаде златни и сребрени монети стари речиси 400 години на аукција.Британскиот пар Бети и Роберт Фукс веројатно не очекувале дека ќе најдат скриено богатство. Но, токму тоа се случи. Во 2019 година, тие купија стара фарма во селото Дорсет, Портон и решија целосно да ја реновираат.

  „Тоа е пристаниште старо 400 години, па бараше многу работа. Ги отстранивме сите подови и тавани, оставајќи ги само надворешните камени ѕидови. Решивме да работиме и на приземје“, изјави Бети за британскиот весник „Гардијан“. „Една вечер бев со децата, а маж ми копаше со мозар. Одеднаш објави дека нашле нешто“.

  За време на реновирањето на кујната, Роберт го отстранил стариот под и бетонска плоча, а додека копал, забележал остатоци од стар керамички сад. Продолжил да копа и потоа забележал дека садот е полн со парички.

  Парот потоа стапил во контакт со локален службеник кој договорил монетата да биде испратена до Британскиот музеј. Таму биле исчистени и легитимирани.

  На крајот на април годинава монетите беа ставени на аукција во аукциската куќа Дјук.

  „The Poorton Hoard of Coins е обемна колекција која содржи над илјада монети од третиот период на Едвард VI. (1550-3) приближно до почетокот на Англиската граѓанска војна (1641-3). Вклучува златни монети на Џејмс I и Чарлс I, сребрени круни, шилинзи и шест пени, сребрени шилинзи и пени на Елизабета I, Филип и Марија. Анализата на Британскиот музеј покажа дека богатството најверојатно било закопано од непознато лице помеѓу 1642 и 1644 година од непознати причини“, ја опишала аукциската куќа колекцијата на интернет.

  Од колекцијата на крајот заработиле 60.740 британски фунти (речиси 70.600 евра). Монетите се продаваа поединечно и групно. Највисока цена постигна златник од една фунта со ликот на кралот Чарлс I, поточно 5.000 фунти (5.800 евра).

  „Да не продолживме да копаме, монетите сè уште ќе беа скриени таму. Претпоставувам дека личноста имала намера да ги земе во одреден момент, но не добила шанса“, смета Бети.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img