More

  Две третини сметаат дека треба да остане претседател до крајот на вонредната состојба

  spot_img

  Две третини од Украинците сметаат дека Володимир Зеленски треба да остане претседател до крајот на вонредната состојба, покажуваат резултатите од истражувањето на Меѓународниот институт за социологија во Киев (КМИС), спроведено како дел од проектот „Мобилизирај“, на крајот на мај.

  Во извештајот се наведува дека 70% од испитаниците сметаат дека Зеленски треба да остане на чело на државата до крајот на вонредната состојба, додека 22% се изјасниле против.

  „Во зависност од регионот на живеење, со ова се согласуваат 65-74% од испитаниците, односно огромното мнозинство Украинци не го доведуваат во прашање легитимитетот на претседателот“ – се наведува во извештајот, пренесува Укринформ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img