More

  Два зачини кои го забрзуваат метаболизмот и придонесуваат за слабеење

  spot_img

  Храната што ја консумираме игра клучна улога во регулирањето на нашиот метаболизам, процес со кој нашето тело го претвора она што го јадеме и пиеме во енергија. Добро функционалниот метаболизам е од суштинско значење за одржување на здрава тежина и ниво на енергија.

  Различни фактори влијаат на стапката на метаболизмот, вклучувајќи ги возраста, полот, генетиката и физичката активност, но исхраната е еден аспект што може да се контролира. Одредени намирници и зачини може да имаат термогени својства кои природно го поттикнуваат метаболизмот, зголемувајќи ја способноста на телото да согорува калории и поефикасно да ги користи мастите.

  Зачините со векови се користат не само поради нивниот вкус, туку и поради нивните лековити својства. Современите истражувања ја поддржуваат идејата дека одредени зачини можат да играат клучна улога во метаболичкото здравје.

  Некои зачини, како што се циметот и кајенскиот пипер, не само што се богати со антиоксиданси и антиинфламаторни соединенија, туку поседуваат и уникатни својства кои можат да помогнат во забрзување на метаболизмот. Докторката Сара Бонза, докторка, открила уште два такви зачини.

  1. Ѓумбир

  „Еден зачин за кој е откриено дека има позитивен ефект врз метаболизмот е ѓумбирот“, вели д-р Бонза за SheFinds. Ѓумбирот содржи gingerol, биоактивно соединение со термогени својства што може да го забрза метаболизмот и да го промовира разградувањето на мастите.

  Покрај тоа, ѓумбирот придонесува за здраво варење и може да ја намали надуеноста и непријатноста. Со додавање на ѓумбир, на пример, во овесната каша, можеме да уживаме во вкусот додека соединенијата во зачинот истовремено го поттикнуваат метаболизмот и придонесуваат за слабеење.

  2. Куркума

  Куркумата е позната по своите антиинфламаторни својства, но има и метаболички придобивки. „Куркумата има соединение наречено куркумин кое има антиинфламаторни својства. Куркуминот, исто така, потенцијално може да помогне во регулирањето на отпорноста на инсулин и составот на телесните масти, што е важно за метаболизмот“, забележува д-р Бонза. Вклучувањето на куркума во нашите оброци може да го подобри вкусот и да помогне во регулирањето на метаболизмот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img