More

  Драма во Копривница: Двајца диџеи го врзале сопственикот и ја ограбиле аптеката до која живеат

  spot_img

  Во петокот вечерта во центарот на Копривница била ограбена аптека, а виновниците набрзо биле фатени.Аптеката ја ограбиле браќа близнаци, 42-годишни диџеи од Копривница, кои живеат на неколку стотини метри од аптеката, во која упаднале вооружени со безбол палка и огнено оружје, пишува Подравски лист.

  Се сомневаат дека осомничените врзале 48-годишен вработен и украле пари, банкарска картичка, мобилен телефон и автомобил со кој се оддалечиле од местото на настанот, при што го оштетиле сопственикот за околу 30 илјади евра. Во инцидентот повредениот 48-годишник се здобил со полесни повреди, соопшти СВР Копривница-Крижевачка.

  Сè започнало околу 18:00 часот кога млад клиент отишол во аптека, но видел двајца мажи внатре со пиштоли и палка. Младиот човек се тргнал настрана, повикал полиција, но уште пред да дојде полицијата, разбојниците ја напуштиле улицата Старчевиќева со украдената Дачија Сандер, 48-годишната сопственичка на аптеката.

  Користејќи ги украдените банкарски картички, во три наврати се обиделе да дојдат до пари на банкомат, но безуспешно, а само неколку часа подоцна на плоштадот Бан Јелачиќ, можеби на километар, било пронајдено украдено возило. Разбојниците потоа очигледно заминале во непознат правец, но полицијата ги пронашла и ги уапсила веќе истата вечер.

  Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело разбојништво, против осомничените е поднесен посебен извештај до надлежното државно правобранителство и истите се предадени на притворскиот надзорник, извести полицијата, додавајќи дека помали количества дрога амфетамин, познат на улица како „брзина“, биле затекнати кај еден од нив.

  На две лица од Копривница сега им се заканува затворска казна до 12 години и може да се претпостави дека нема да излезат од истражниот затвор до крајот на судската постапка.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img