More

  Продолжи големата акција кај Дубровник: Се трага по младите кајакари

  spot_img

  Во понеделникот попладне во областа Дубровник се случила сообраќајна несреќа во која исчезнале неколку лица кои биле на кајак. Девет лица се спасени, а потрагата по најмалку две лица продолжува. Потрагата беше привремено прекината во текот на ноќта и продолжи во вторник наутро.

  Според информациите од Министерството за море, транспорт и инфраструктура, потрагата го опфаќа просторот кај островот Локрум, како и водниот простор пред старото градско пристаниште и Куп во реонот на Дубровник, а Проширена е потрагата и преку дел од каналот Колочеп кон островот Колочеп, Орашац и Затон.

  „Во потрагата учествуваат локални екскурзиски чамци и чамци, полициски пловен објект и брод на Капетанијата на пристаништата Дубровник, како и пожарникари“, информираат од Министерството.

  Портпаролката на дубровничко-неретванската полиција Андријана Бискуп изјави дека полициските сили се вклучени во акцијата за пребарување и спасување и се фокусираат на местото каде последен пат биле видени кајаците и ја прошируваат морската зона околу тоа подрачје. Полицијата во соработка со ренџерите Локрум го пребарала и целиот остров Локрум.

  Потрагата е започната по дојава на граѓаните кои забележале превртени кајаци на надворешната страна на островот, а според последните информации спасени се девет лица, меѓу кои и едно дете.

  Потрагата продолжила и во вторникот наутро, а неофицијални информации велат дека во моментов трагаат по млада жена и млад маж. Според неофицијални информации, исчезнатите лица не биле во група со водич, туку самостојно изнајмиле кајак.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img