More

  Дожд, толку вистински тропски температури? Еве ја прогнозата за следните недели

  spot_img

  Сојузниот хидрометеоролошки завод објави временска прогноза за периодот од седми до дваесетти јули. Прогнозата нема да ги задоволи оние кои не можат да ја поднесат жештината.

  Периодот на променливи и нестабилни временски услови ќе продолжи и во петок, кога во Босна попладне можни се локални врнежи од дожд и грмежи.

  Во Босна и Херцеговина се очекува стабилно време за викендот, како и во текот на наредната недела можности.

  Забележано е зголемување на температурата на воздухот. Максималните температури на воздухот од вторник (11 јули) ќе бидат над просекот за овој период од годината.

  Топлината и зголеменото чувство на влажност може да влијаат на влошување на биометеоролошките услови.

  Утринските температури на воздухот ќе се движат од 11°C до 16°C во Босна, на југот од Херцеговина до 20°C. Највисоките дневни температури претежно меѓу 27°C и 32°C, локално до 34°C во Херцеговина. Од среда максималната очекувана температура во Босна ќе има вредност до 35°С, а во Херцеговина до 38°С.

  Во периодот од 14.07. па до крајот на прогнозниот период времето ќе се задржи стабилно. Мала е можноста за дожд во Босна. Ќе се задржат натпросечните температури со можни појави на тропски ноќи во Херцеговина и северот на Босна.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img