More

  Лидерот на СИРИЗА упати повик до Мицотакис

  spot_img

  За време на предизборниот митинг во Солун во пресрет на европските избори на 9 јуни, лидерот на СИРИЗА Стефанос Каселакис говореше за сите актуелни теми во Грција, но и за прашањата во грчката надворешна политика, осврнувајќи се и на Договорот од Преспа, јави МИА од Атина.

  – Испраќам јасна и едноставна порака до премиерот. Договорот од Преспа е билатерален. Ако продолжувате да сметате дека е предавнички, постои само еден начин. Да го сторите она што го кажуваа вашите претставници, а многумина од нив сè уште го кажуваат: ‘Ако ВМРО ни даде шанса, ќе го поништиме договорот’. Ова го кажуваа. Истото го посакуваат и т.н. ‘борци за Македонија’ што ги вадевте на улица и се ваши гласачи: Да го поништите. Па, еве го Скопје, отидете. Да видиме. Но, нема да го сторите тоа. И знаете зошто нема да го сторите тоа? Бидејќи Договорот од Преспа е тоа што го сакавте како партија, но тогаш Груевски во никој случај не прифаќаше да направи толку отстапки, како што направија пред Владата на СИРИЗА, пред Алексис Ципрас и Никос Коѕијас – истакна Каселакис.

  Додаде дека ако актуелниот грчки премиер има намера да го почитува Договорот од Преспа „како национално корисен“, постојат два морални предуслови, да му се извини на грчкиот народ, но и на поранешниот премиер Ципрас и на поранешниот шеф на дипломатијата Коѕијас.

  – Прво, ќе му се извините на грчкиот народ за омразата, поделбата, нетолерантноста што ја негувавте за да ја добиете премиерската фотелја, викајќи против Договорот, со кој се согласувавте. Второ, ќе им се извините на двајцата луѓе на кои им залепивте етикета на ‘национален предавник’ во време кога ја вршеа нивната патриотска должност, Алексис Ципрас и Никос Коѕијас. Тоа се морални предуслови господине премиере. Јас немам илузии дека ќе го сторите тоа – посочи лидерот на СИРИЗА.

  Каселакис им се обрати на жителите на северна Грција, на грчката област Македонија кои се против Договорот, велејќи им дека Нова демократија ги искористи, бидејќи „сега моли да се почитува Договорот од Преспа“.

  – Сакам од сè срце да им се обратам на сите граѓани на Македонија, кои не се согласуваат со Договорот од Преспа. Ве почитувам, не се согласуваме, но никогаш не ве излажавме. Искрени сме со вас. Ова е нашата позиција. Знаете кои сме. Но, оние кои ги гласавте ве излажаа, ве искористија, ви го зедоа гласот, ве изведоа на улица и сега молат за почитување на Договорот. Ова се нарекува апсолутно исмејување – додаде Каселакис.

  Во меѓувреме, Никос Коѕијас, кој беше грчки министер за надворешни работи во време кога се потпишуваше Преспанскиот договор, ја критикуваше грчката влада дека не го спровела договорот.

  Според него, Договорот обезбедува стабилност во регионот и безбедност во Грција. Потоа посочува дека Македонија признала дека нема никаква врска со Александар Македонски, а дека македонскиот јазик е „јужнословенски“.

  – Договорот од Преспа ги погоди аспектите на либертаријанизмот во својот корен. Пријателот Северна Македонија препозна дека историјата на Славомакедонците започнува дури во 7-ми н.е. век и призна дека тоа нема никаква врска со Македонија на Александар Македонски (член седум од договорот). Според тоа, нивниот јазик нема никаква врска со античка Македонија, туку е јазик, како што пишува во договорот, „јужнословенски“, односно илјада години помлад од македонското кралство – вели Коѕијас во интервју за весникот „Катимерини“.

  Тој го критикува неносењето на протоколите во Грција и тамошната власт, кои пет години се заглавени во грчкиот парламент, па свештениците од Македонија ги нарекува „северномакедонски“.

  – Владата не само што не ги направи пропишаните меѓувладини дејствија, туку господинот Мицотакис не ни стапна во Скопје. И „Се прашувам“, не се запраша ли еднаш актуелната власт што ќе се случи ако се откаже во пракса, со тоа што го прави или договорот е неорганизиран? И бидејќи се прашувам, може ли некој да ми каже зошто ќе и наштети на Грција да го контролира воздушниот простор на Северна Македонија? Дали е „предавство“ да се донесат овие протоколи што го предвидуваат тоа во парламентот, додека ако Турција ја преземе одбраната над нашата северна граница тоа ќе биде врв на „патриотизмот“ како што некои глупаво тврдат? А подолу, што би се случило со Грција ако ги обучува северномакедонските свештеници, судии, дипломати и повеќе војници од денес? Што би ѝ наштетила на Грција и затоа владата пет години одбива да ги донесе на гласање протоколите-меморандумите за нив и зошто некои луѓе, не знаејќи ни нивната содржина, го сметаат за преговарачка хартија на сметка на друга страна? – додава Коѕијас.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img