More

  Додик ги коментира случувањата во Обединетите Нации

  spot_img

  Советот за безбедност на Обединетите нации не се почитува себеси, туку наредбите на Америка и Велика Британија затоа што дозволија преобраќање на неизбраниот висок претставник Кристијан Шмит, изјави претседателот на Република Српска Милорад Додик, додавајќи дека пет милијарди луѓе во светот не ја поддржуваат резолуцијата за Сребреница.

  Тој рече дека говорот на српската членка на Претседателството, Жељка Цијановиќ, на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации за ситуацијата во Босна и Херцеговина е меродавен и аргументиран.

  – И други се согласуваат во нивните оценки дека синоќа излезе пораката до светот дека Република Српска е за мир и стабилност, почитување на Дејтонскиот договор, Уставот на Босна и Херцеговина и меѓународното право. Постои можност претставниците од милијарди луѓе во светот да не ја поддржат резолуцијата за Сребреница – рече тој.

  Вонредната расправа во Обединетите нации беше свикана на барање на Русија за на српската членка на Претседателството на БиХ Жељка Цвијановиќ да ѝ се овозможи пред тоа тело да ги изнесе ставовите на политичарите од Република Српска кои се обидуваат да го спречат усвојувањето на нацрт резолуцијата за Сребреница на Генералното собрание на ОН.

  Советот за безбедност повика на почитување на Дејтонскиот договор и зачувување на стабилноста на Босна и Херцеговина, при што Соединетите Американски Држави и другите западни земји му дадоа јасна поддршка на високиот претставник, Германецот Кристијан Шмит, додека рускиот амбасадор ја застапуваше политиката на Република Српска.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img