More

  Диета за дијабетес тип 2: кои масти помагаат да се контролира нивото на шеќер во крвта

  spot_img

  Дијабетесот тип 2 е доживотна состојба која го спречува телото правилно да користи инсулин. Оние кои најверојатно ќе страдаат од дијабетес тип 2 вклучуваат средовечни или постари лица, но состојбата влијае на повеќе деца и тинејџери поради зголеменото ниво на дебелина кај децата. Погрешен избор на храна може да предизвика катастрофа за оние кои страдаат од дијабетес тип 2.

  Мастите добиваат лош рап кога станува збор за исхраната, и има многу конфузија за добрите наспроти лошите масти. Според многу здравствени експерти, мастите се неопходни кога станува збор за нивниот придонес за здрава и урамнотежена исхрана.

  Клиничкиот диететичар Др. Пријанка Рохатги наведува дека мастите играат значајна улога во регулацијата на инсулинот кај дијабетичарите тип 2.

  „Незаситените масни киселини ги подобруваат метаболичките процеси и помагаат во регулирањето на шеќерот во крвта. Мастите се еден од главните макронутриенти во исхраната и се суштинска компонента на урамнотежена исхрана за луѓето со дијабетес“, рече таа.

  Кои се добрите масти?
  Незаситените масти се сметаат за најздрави поради нивните позитивни ефекти врз срцето. Ова се мастите кои се најдобриот избор за вашата исхрана. Растителната храна и масла се примарен извор на овие масти.

  Примери за овие видови маснотии вклучуваат:
  Јаткасти плодови (бадеми, индиски ореви, кикирики, ореви)

  Растителни масла (маслиново масло, масло од кикирики)

  Путер од кикирики и бадеми

  Авокадо

  Лосос

  Сардини

  чиа семе

  Што се лоши масти
  Според нутриционистите, заситените масти се најлоши од сите видови масти. Повеќето намирници кои ги содржат овие видови масти се цврсти на собна температура, како што се путер, маргарин или животински масти.

  Примери за заситени масти вклучуваат млечни производи со висока содржина на масти како сирење или сладолед. Според експертите, прекумерното консумирање на овие видови масти може да предизвика прекумерно внесување калории, што резултира со зголемување на телесната тежина и лошо управување со дијабетесот, пренесува Mirror.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img