More

  Деценија од јужнокорејскиот хит – првото видео со милијарда прегледи на YouTube

  - Advertisement -

  Денеска се навршуваат 10 години откако јужнокорејскиот пејач и рапер Пси ја објави песната Gangam Style, која стана првото видео на YouTube кое достигна повеќе од милијарда прегледи.

  Пси, кој веќе беше популарен во својата земја, но едвај познат во светот, брзо стана еден од најпрепознатливите уметници во светот, пишува CNN.

  За една година собори три Гинисови рекорди и настапи во Медисон Сквер Гарден во Њујорк со Мадона.

  За тогашниот 35-годишник, неверојатниот успех бил нешто што никогаш не можел да го замисли.

  За пејачот секогаш имало друга страна на неговиот глобален успех. Колку и да беше возбуден и среќен во тие денови, тој рече дека поради настапите и патувањето се чувствува „малку празно внатре“.

  Славата донесе и нови очекувања и притисок да се направат повеќе хитови.

  „Кога песната е хит, тогаш вашите песни мора да продолжат да бидат хитови. „Кога некоја личност е хит, успехот е поодржлив“, вели тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img