More

  Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

  - Advertisement -

  Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа. Веројатно мислите дека оваа листа ќе вклучува само овошје и зеленчук, но има и многу други намирници што треба да ги јадете заедно со нив.

  наут

  Наутот можеби е мал, но сепак е преполн со хранливи материи за кардиоваскуларниот систем. Полн е со влакна, калиум и витамини, па наутот може да го намали холестеролот и да го намали ризикот од срцеви заболувања.

  Кафе

  Љубителите на кафе сигурно ќе се израдуваат, бидејќи овој горчлив напиток може да направи чуда за срцето. Умерениот внес ќе го намали ризикот од коронарна срцева болест, срцева слабост и мозочен удар.

  Брусница

  Ова овошје не само што е вкусно, туку и богато со антиоксиданси и хранливи материи, помагајќи да се намали ризикот од срцеви заболувања. Покрај тоа, тој исто така спречува инфекции на уринарниот тракт и ги намалува факторите на ризик за болести на непцата, чир на желудникот и рак.

  Сл

  Смоквите се одличен извор на исхрана за вашето срце. Ова слатко овошје е преполно со калциум и влакна, па дури и може да ги промени ефектите од кардиоваскуларните болести.

  Ленено семе

  Ако не јадете риба или јаткасти плодови, а ви требаат омега-3 масни киселини, користете ленено семе. Најчесто додадени како додатоци во исхраната, тие се полни со антиоксиданси, естроген и хранливи материи кои го промовираат здравјето на вашето срце.

  Црвени лути пиперки

  Благодарение на капсаицинот што го содржат, лутите пиперки помагаат во намалување на крвниот притисок и нивото на холестерол. Ова е одлична вест за вашето срце, иако не ви препорачуваме да ја јадете целата пиперка.

  Ѓумбир

  Редовното консумирање на овој зачин со прекрасен мирис всушност го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести како висок крвен притисок и коронарна срцева болест.

  Грејпфрут

  Дали знаевте дека грејпфрутот содржи многу влакна, калиум, ликопен и холин? Ова е одличен начин да го одржите вашето срце здраво. Се препорачува дури и во диетата DASH, диета наменета за намалување на крвниот притисок.

  Зелен чај

  Овој освежителен пијалок е богат со антиоксиданси и помага да се спречи таложење на артериски наслаги. Исто така го намалува ЛДЛ, холестеролот и триглицеридите. Пијте го редовно ако сакате да го подобрите здравјето на срцето.

  Грав

  Богати со магнезиум, протеини и фолна киселина, гравот содржи малку маснотии и многу влакна. Ова значи дека го намалува нивото на хомоцистеин и ефикасно го намалува ризикот од мозочен удар, срцеви заболувања, па дури и рак. Додадете го во вашите супи и чорби.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img