More

  Денеска е главното гласање за европските избори

  spot_img

  Европејците во 20 земји излегуваат на гласање на најголемиот и последен ден од гласањето за Европскиот парламент. Во година на клучни избори, гласањето во ЕУ е особено значајно, на континент кој сведочи за поларизирана политика и зголемен национализам, пишува Би-Би-Си.

  Главната централно-десничарска групација во Европа се очекува да дојде на врвот во ЕУ кога ќе се појават првите проекции подоцна во недела, но сепак три партии од крајната десница гледаат да освојат најмногу места на национално ниво.

  Францускиот Национален митинг, Браќа на Италија и Партијата на слободата на Австрија водат во анкетите, како и белгиската сепаратистичка и антиимиграциска партија Влаамс Беланг.

  Гласањето веќе започна во четврток, петок и сабота за некои земји од ЕУ – но мнозинството земји-членки на ЕУ гласаат во недела. Европскиот парламент е директна врска меѓу Европејците и институциите на ЕУ.

  Соседна Бугарија денеска има двојни избори. Освен 17 пратеници за Европскиот парламент бугарските граѓани денеска избираат 240 пратеници во 50-от состав на Народното собрание.

  Предизборниот период беше обележан со насилни инциденти – иако нападот што ја нанесе данската премиерка Мете Фредериксен и ја принуди да ја прекине кампањата, не се смета за политички мотивиран. Таа беше соборена од маж.

  Неколку земји од ЕУ забележаа насилни напади во пресрет на гласањето, а во Германија на мета беа и политичарите и активистите.

  Во источниот град Дрезден, кандидатот на социјалдемократите Матијас Еке беше сериозно повреден во напад на тинејџери, а активист на Зелените беше нападнат, додека во Берлин поранешен министер беше погоден по глава.

  Во Словачка, претседателот Роберт Фицо за влакно избега од животот откако беше застрелан додека се состануваше со приврзаниците минатиот месец.

  Во меѓувреме, во Унгарија , партијата Фидес на Виктор Орбан се соочува со еден од најголемите предизвици за неговото владеење досега од Петер Маѓар и неговата нова централно-десничарска партија Тиса.

  Плусинфо веќе пишуваше за можниот исход во пратенички мандати од европските избори и за битката меѓу Фон дер Лајен и Шарл Мишел, најмоќните луѓе во ЕУ.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img