More

  Денеска Англија се сеќава на големата трагедија во која загинаа речиси 100 навивачи на Ливерпул

  spot_img

  Денеска Англија се сеќава на големата трагедија во која загинаа речиси 100 навивачи на Ливерпул
  Денеска се навршуваат 35 години од катастрофата на фудбалскиот стадион Хилсборо во 1989 година во која загинаа 96 навивачи на Ливерпул.

  Жртвите починаа во преполна, опколена област на стадионот Хилсборо во Шефилд, северна Англија – домот на фудбалскиот клуб Шефилд Венсдеј – за време на полуфиналето на ФА Купот помеѓу Ливерпул и Нотингем Форест.

  Уште една жртва почина во 2021 година, 32 години по тешко и неповратно оштетување на мозокот, со што бројот на жртви се искачи на 97.

  Семејствата на убиените со години водеа кампања за правда, одбивајќи да прифатат дека смртта била случајна, откако полицијата првично ги обвини самите навивачи за трагедијата.

  Во 2012 година, тогашниот премиер Дејвид Камерон се извини за катастрофата. Истрагата во 2016 година заклучи дека навивачите биле убиени и дека полицијата е виновна, дека лажела и ја прикривала вистината за да ги сокријат своите грешки.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img