More

  Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ, работници на ЈКП „Водовод“ се осомничени за тешкото кривично дело за убиство на двегодишното девојче Данка Илиќ, а вчера повторно беа сослушани во Вишото јавно обвинителство во Заечар

  spot_img

  Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ, работници на ЈКП „Водовод“ се осомничени за тешкото кривично дело за убиство на двегодишното девојче Данка Илиќ, а вчера повторно беа сослушани во Вишото јавно обвинителство во Заечар.

  Потрагата по телото на исчезнатата Данка Илиќ сѐ уште трае, а како што беше соопштено вчера, жителите на селото Злот, од каде е еден од осомничените, самите започнале акција за пронаоѓање на телото.

  – Побаравме од луѓето, а имаше и претставници од сите региони, да ги посетат нивните имоти, фарми, да ги проверат бунарите, септичките јами, резервоарите за вода и да пријават евентуална промена што не е предизвикана од нив во полиција, штабот за вонредни состојби и локалната заедница во Злот. Се надеваме и веруваме дека ќе ја измиеме дамката и огромниот срам што го доживеавме и не го заслуживме. Злот мора да остане единствен и да продолжи да живее и да се развива во секој поглед, бидејќи предавањето не е опција – изјави вчера Миливоје Јаношевиќ, заменик градоначалникот на Бор.

  Исто така, вчера повторно беа сослушани осомничените за убиството на Данка, како и родителите на убиеното девојче.

  Иако телото на детето сѐ уште не е пронајдено, полицијата и обвинителството имаат докази кои би можеле да бидат доволни за случајот и осомничените да ги испратат на доживотен затвор, што им се заканува за убиството на детето.

  Анализа на движење

  Еден од клучните докази е анализата на движењата на осомничените во моментот на исчезнувањето на девојчето, на 27 март.

  – Од 13 часот и 45 минути до 15 часот и 52 минути Данка го напуштила дворот и тргнала по асфалтот, потврдија двајца очевидци. Околу 13 часот и 50 минути мајката здогледала бел автомобил и маж како стои до него, а подоцна се испоставило дека е возилото „фиат панда“ што го користеле осомничените. Според исказот на еден од осомничените, тие биле на работна задача во Бањско поле, каде требало да ја проверат шахтата на улицата Озренска, каде што пристигнале во 13 часот и 20 минути. Движењето на возилото било снимено на камерата на улицата Радомир Путник и било утврдено дека се движело по споредната улица до 13 часот и 35 минути, а подоцна било забележано дека застанало на капијата во 13 часот и 55 минути, што се совпаѓа со изјавата на мајката – изјави претходно министерот за полиција Братислав Гашиќ и додаде:

  „Возилото во кое се наоѓале осомничените две и пол минути било пред капијата и според осомничените застанале затоа што им бил потребен тоалетот. Кога тргнале, го удриле девојчето на 30, 40 метри од местото за застанување. Автомобилот го управувал С.Ј., додека Д.Д. излегол од автомобилот од совозачкото седиште, ја отворил вратата и телото на девојчето кое било во бессознание го фрлил во задниот дел од возилото, преку алатот. Во текот на возењето се договориле да го фрлат телото некаде, а по пат во 13 часот и 57 минути ги запрел таткото на девојчето и ги прашал дали го виделе девојчето, на што тие одговориле негативно“.

  Потоа укажа на уште една важна околност.

  – Тој ден на територијата на Бањско поле во временскиот интервал кој ни беше интересен влегоа 17 возила. Од тие 17, само две излегоа надвор од Бањско поле, додека не дојде полицијата и не беа поставени контролни пунктови. Зошто е важно? Бидејќи гледајќи го нивното движење, за нас беше симптоматично што на 150 метри од местото каде што застанаа, во дворот на семејството Илиќ, тие 150 метри ги поминаа за пет и пол минути, како што јасно знаеме дека останале една минута и 40 секунди на депонијата – рече Гашиќ.

  Доказ од автомобилот

  Друг клучен доказ би можеле да бидат трагите пронајдени во автомобилот. Имено, како што претходно објавија медиумите, важно е да се нагласи дека во автомобилот што го возеле Драгијевиќ и Јанковиќ биле пронајдени одредени ДНК траги на убиената Данка.

  Од друга страна, досега се пријавени 400 траги кои биле пронајдени во службеното возило на ЈКП „Водовод“ што го управувале осомничените во моментот на делото.

  – Од внатрешноста на службениот автомобил на ЈКП „Водовод“ во Бор се отстранети повеќе од 500 траги, 400 се веќе прегледани, а уште 100 треба да бидат вештачени во наредните денови. Испитани се и траги од надворешната страна на автомобилот – вели изворот на порталот Нова.рс.

  Признание на осомничениот

  Исто така, третиот доказ кој може да биде клучен е признанието на осомничените.

  Да потсетиме, Братислав Гашиќ на прес-конференцијата истакна дека и двајцата ја признале вината. Но, вината пред обвинителството ја призна само Драгијевиќ, а Јанковиќ се бранеше молчејќи. Не открија каде го сокриле телото.

  Важно е да се нагласи дека и двајцата паднале на полиграфот во текот на истрагата.

  „Возачот имаше задоцнета реакција на полиграфот. И патникот имаше реакција. Сите три автомобили се одземени истиот ден. Значи, нивните возила и службениот автомобил. Ги зедовме сите податоци и од браникот и од внатрешноста. Двајцата нѐ однесоа на депонија за да покажат каде го фрлиле телото. Но, имаме информации дека на 28 еден од нив се вратил на местото каде што го фрлиле телото, и го префрлиле на друго место. Не можеме да им веруваме бидејќи меѓусебно се обвинуваат – изјави претходно министерот за полиција.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img