More

  Дали знаете кој е најпродаваниот автомобил во Европа?

  spot_img

  Најпродаваниот автомобил во Европа во 2023 година не доаѓа од Европа. Доаѓа од Америка и се напојува на струја.

  Се разбира, зборуваме за Тесла. Tesla Model Y е најпродаваниот автомобил во Европа за 2023 година, објави Automotive News.

  Прелиминарните податоци од експертите за истражување на пазарот во Dataforce откриваат дека Model Y го надмина својот најблизок конкурент, Dacia Sandero, со 254.822 продадени примероци, наспроти 235.893 на Dacia. Овие бројки претставуваат 97 отсто од продажбата во Европската унија, земјите од ЕФТА и Обединетото Кралство.

  Една од главните причини е што Tesla воведе значително намалување на цената на почетокот на годината. Компанијата, исто така, имаше корист од стимулации наменети за службени автомобили во Германија, каде што Model Y стана најпродаваниот електричен автомобил со приближно 45.800 регистрации.

  Во текот на 2023 година, Model Y беше најпродаван во седум од 12 месеци. Dacia Sandero водеше за четири месеци, додека Volkswagen T-Roc го обезбеди првото место за еден месец.

  Ова е список на 20 најпродавани возила во Европа минатата година.

  Да додадеме дека лани Peugeot 208 беше најпродаван европски автомобил, а Сандеро и тогаш го зазеде второто место. Model Y е и првиот електричен автомобил кој го обезбеди првото место во продажба во Европа.

  Истиот модел беше петти најпродаван автомобил во Америка минатата година со приближно 403.897 единици испорачани на клиентите. Оваа бројка претставува зголемување од 16 проценти во споредба со 2022 година, кога Model Y беше најпродаваното возило на глобално ниво.

  Да додадеме и дека VW Golf, кој беше на врвот на продажната табела во 2021 година, падна на седмото место во 2023 година.

  Rang Model Prodaja u 2023. Prodaja u 2022.
  1 Tesla Model Y 254,822 137,608
  2 Dacia Sandero 235,893 200,736
  3 VW T-Roc 206,438 180,909
  4 Renault Clio 202,942 143,293
  5 Peugeot 208 194,376 206,986
  6 Opel Corsa 188,662 163,861
  7 VW Golf 184,279 177,386
  8 Toyota Yaris Cross 176,685 136,959
  9 VW Tiguan 174,267 149,023
  10 Skoda Octavia 161,784 112,776
  11 Ford Puma 159,778 136,976
  12 Toyota Yaris 158,838 175,562
  13 Hyundai Tucson 158,831 150,728
  14 Peugeot 2008 158,571 140,826
  15 Dacia Duster 156,556 149,323
  16 Kia Sportage 152,342 137,378
  17 Citroen C3 146,008 143,467
  18 Nissan Qashqai 145,476 115,980
  19 Renault Captur 145,078 135,066
  20 VW Polo 139,761 113,567

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img