More

  Дали мислите дека повремена чашка алкохол за време на викендите не е проблем? Размисли повторно

  - Advertisement -

  Дали мислите дека пиете лесно до умерено, повремено пиете коктел или чаша вино за време на вечерата, а пиете само неколку чаши течно освежување на друштвените собири за време на викендите? Според повеќето стандарди, би биле во право, бидејќи пиењето обично се следи како просек во текот на неделата.

  „Ова дава погрешен впечаток за многу луѓе кои пијат, бидејќи се претпоставува дека умереното ниво на консумирање е безбедно, без оглед на шемата на пиење“, рече Рудолф Мус, професор по психијатрија и бихејвиорални науки на Медицинскиот факултет на Универзитетот Стенфорд.

  Моос е коавтор на една неодамнешна студија која покажа дека многу луѓе на возраст над 30 години всушност пијат речиси исклучиво алкохол за време на викендите, пет или повеќе пијалоци по ред или за краток временски период.

  „Луѓето кои пиеле имаа околу пет пати поголеми шанси да искусат повеќе проблеми со алкохолот, како што се повреди, емоционални или психолошки проблеми поради алкохолот“, рече коавторот на студијата Чарлс Холахан, професор по психологија на Универзитетот во Тексас во Остин.

  Пијанство кај возрасни
  Повеќето истражувања за интоксикација до сега се фокусирани на помладата генерација, обично тинејџери и студенти. Но, статистиката покажува дека голем дел од возрасните над 30 години се во алкохолизирана состојба, а проблемот е во пораст, особено кај жените и возрасните над 65 години.

  „Нивото на прекумерно пиење кај возрасните може да ја избегне контролата на јавното здравје бидејќи се јавува кај поединци кои пијат на умерено ниво“, рече Холахан. „Во моментов, прекумерното пиење е во голема мера неоткриено во установите за примарната здравствена заштита.

  Новата студија, објавена во американскиот весник за превентивна медицина, користеше податоци од анкети собрани како дел од студијата за средовечниот развој во Соединетите држави, која од 1995 година следеше национален примерок од Американци на возраст од 25 до 74 години.

  Студијата анализирала речиси 1.300 луѓе кои пиеле во текот на девет години и открила дека повеќето случаи на прекумерно пиење – и повеќе проблеми со алкохолот – се случиле кај поединци кои биле умерено пијани.

  „Просечниот умерен потрошувач, на пример, може да го постигне тој просек со дневен пијалок со вечера или седум пијалоци во сабота навечер“, рече Холахан.

  Дали е проблем вашата интоксикација?
  Како да знаете дали вашата употреба на алкохол станала проблем? Еден од знаците е кога пиењето почнува да ја попречува вашата способност да го поминете секојдневниот живот, велат експертите.

  „Пореметувањето на потрошувачката на алкохол е дефинирано како компулсивна употреба на алкохол и покрај негативните последици од вашето консумирање, како што се влијанието врз вашите односи, вашата способност да функционирате во вашата работа или во која било улога што ја имате во вашата заедница“, изјави таа за Си-Ен-Ен во претходната. интервју Д-р Сара Вејкман, медицински директор на Иницијативата за нарушувања на супстанции во болницата Mass General Brigham.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img