More

  Дали алое вера е клучот за совршена кожа? Еве што вели науката

  spot_img

  На социјалните мрежи, алое вера е поздравена како чудо растение, особено за нега на кожата.

  Во видеата што станаа вирални, луѓето тријат преполовен лист од алое вера на лицето, го замрзнуваат неговиот гел во масажери за лице, па дури и го пијат неговиот сок – и покрај забраната на американската Администрација за храна и лекови (ФДА) за алое вера без рецепт. користете како лаксатив – за подобрување на кожата. Еден TikTok ги наведува придобивките за кожата од алое вера како навлажнување, ослободување од изгореници, третман на акни, намалување на лузни и осветлување на кожата.

  „На TikTok, сите зборуваат за тоа колку им е одлично“, рече Лејси Гил, помошник директор на Институтот за козметологија, естетика и масажа во Хјустон. „Само сакам да кажам: „Да, можеби таа е добра за тебе. Но, тоа не е нужно добро за другиот“.

  Алое вера се користи за медицински цели илјадници години; сепак, акцентот на општеството на „здравиот живот“ ја поттикна модерната популарност на растението, според еден преглед.

  Глобалниот пазар на екстракт од алое вера беше проценет на 1,6 милијарди долари во 2018 година и се очекува да расте со сложена годишна стапка од 7,6 отсто од тогаш до 2025 година, според Гранд Вју Рисрч, прогнозер на пазарот, според The ​​Washington Post.

  „Секогаш кога имате нешто што не бара рецепт и некако доаѓа од земјата и се смета за природно, луѓето ќе сакаат да го пробаат“, рече Дејвид Лефел, шеф на дерматолошка хирургија и кожна онкологија на Факултетот Јеил. Лек.

  Иако дерматолозите и другите експерти за нега на кожа велат дека алое вера е генерално безбедна за надворешна употреба, можеби не е решение за секого. И постојат најдобри практики – надвор од она што се тврди на социјалните медиуми – што корисниците треба да ги следат за да ги постигнат саканите ефекти.

  Наука за Алое Вера
  Алое вера е сочно растение кое потекнува од Африка и Арапскиот Полуостров. Се состои од 96 проценти вода.

  Студиите идентификуваа над 75 соединенија, вклучувајќи полисахариди, витамини, минерали, ензими и седум есенцијални амино киселини, во преостанатите 4 проценти, како и нивните антиинфламаторни, антивирусни и антисептички ефекти.

  Истражувањата покажаа дека многу од придобивките доаѓаат од полисахаридите во проѕирниот гел што се наоѓа во листовите на алое вера.

  Сепак, недостигаат ригорозни клинички испитувања за да се утврди точниот механизам на дејство на алое вера, рече Оливер Грундман, клинички професор по медицинска хемија на Фармацевтскиот колеџ на Универзитетот во Флорида.

  Ова е делумно затоа што на формулациите на гел од алое вера не им е потребно одобрение од FDA, бидејќи тие се продаваат како козметички производи. Исто така, изолираните природни производи се главно ослободени од патентирање. Според тоа, истражувачите се немотивирани да посветат финансиски ресурси за да разберат како функционира алое вера, велат неколку експерти.

  Кога имало клинички испитувања на алое вера, многу од нив биле спроведени ин витро или кај глодари, додаде Џозеф Ф. Фаулер Џуниор, клинички професор по дерматологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Луисвил.

  Она што научниците го знаат, рече Грундман, е дека гелот од алое вера содржи глукоманнан, јаглехидрат кој ја обложува кожата, пригушувајќи го воспалителниот одговор. Кога се користи на недопрена кожа која не покажува знаци на длабоко црвенило и лупење, гелот од алое вера е безбеден за надворешна употреба, рече тој.

  Дали гелот од продавницата е добар како гелот од растението?
  Не постои поголем ризик поврзан со гелот купен во продавница, велат дерматолозите.

  Но, гелот купен во продавница нема стандардизација, рече Лефел. Потрошувачите се во темнина за тоа како се екстрахира нивниот гел и кои ексципиенси или неактивни супстанции се во него, додаде тој.

  Гелот купен во продавница може да биде поудобен за оние кои сакаат да го користат во нивните секојдневни рутини за нега на кожата, рече Гил. (Тоа е затоа што алое вера има висока стапка на испарување, што значи дека преполовениот лист брзо ги губи своите својства.)

  Во тие случаи, купете проѕирен гел (како гелот изгледа во природата), бидејќи другите имаат тенденција да содржат адитиви, рече Гил. И избегнувајте гел од алое вера што се продава со локалниот анестетик лидокаин; има ограничена способност да навлезе во недопрена кожа, рече Грундман.

  Како се собира суровиот гел?
  Кога берете гел од лист од алое вера, изберете зрел лист кој е дебел и месест, рече Миси Гејбл, директорка на програмата за мајстор градинар на Универзитетот во Калифорнија, Беркли. Исечете што е можно поблиску до основата на листот без да ги нарушите корените. Потоа исчистете го листот со сапун и вода.

  Исцедете го латексот, кој е миризлив жолт сок под кожата на листот, рече Алисон Кини, помошник директор на ботаничката градина Матијас на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес.

  Истражувањата покажаа дека латексот од алое вера содржи антрахинони, кои имаат силни лаксативни ефекти и можат да бидат штетни, вклучително и промовирање фототоксичност. „Ако добиете чист латекс на вашата кожа, тоа може да биде иритирачко“, рече Кини.

  Оставете го латексот полека да се исцеди или уште подобро, потопете го листот во вода, бидејќи алое вера многу брзо се суши, рече Кини.

  После тоа, поставете го листот на рамна површина, со заоблена страна нагоре, рече Гејбл. Исечете тенки ленти од рабовите на листот, отстранувајќи ги неговите боцки. На крајот, користете нож или палец за да ги олупите надворешните слоеви на листот, оставајќи ја само бистрата или малку заматена желатинозна материја. Чувајте го во стаклен сад во фрижидер до една недела или замрзнете го гелот до една година, рече Кини.

  Исто така, се препорачува складирање во фрижидер, рече Грундман, бидејќи глукоманан може да се распадне кога е изложен на сончева светлина со текот на времето.

  Дали алое вера е добро за изгореници од сонце?
  Алое верата не може да заштити од изгореници, вели Шари Липнер, дерматолог во Weill Cornell Medicine. Само кремот за сончање може да го направи тоа, рече таа.

  Меѓутоа, ако се појави изгореница, алое вера може да го ублажи воспалителниот одговор, кој се јавува во телото како одговор на УВ зрачењето, рече Грундман. „Воспалението предизвикува кожата да стане потопла бидејќи телото сака да ги разгради сите напаѓачки агенси, на пример бактериите“, рече тој.

  За ублажување на воспалението, прво нанесете ладна влажна крпа на погодената област. Водата испарува од кожата, што помага да се намали воспалението. Потоа нанесете изладен гел од алое вера.

  Гелот од алое вера е поефикасен од производите за крем од алое вера поради високата содржина на вода во гелот, рече тој. Кремот „може да остане на кожата подолго, но испарувањето [на гелот] помага и за ладење на кожата“, рече Грундман.

  Дали алое вера е добра за нега на кожата?
  Алое вера има антивоспалителни, пилинг и навлажнувачки ефекти, рече Гил, што ја прави добра „храна“ за кожата. Особено, гелот од алое вера е добар за лекување на акни, рече таа. Може да помогне и во обновувањето на бариерата на кожата и да го ублажи чешањето кај луѓето со егзема, рече Фаулер.

  Како маска за лице, нанесете гел од алое вера во дебел слој на чиста кожа. По чекање 20 минути или додека маската не се исуши, изгребете го вишокот пред да го исплакнете лицето со вода – не средство за чистење, рече таа.

  Гелот од алое вера, исто така, добро се вклопува во рутината за нега на кожата во повеќе чекори. Исчистете ја и тонирајте ја кожата. Потоа нанесете тенок слој гел пред потешки серуми, навлажнувачи и креми за сончање, рече Гил. Потребна е само мала количина за да навлезе во кожата и нанесете го со притискање наместо да го триете гелот, за да не се витка на кожата, додаде таа.

  За разлика од разладеното алое за изгореници од сонце, алоето на собна температура е најдобро за секојдневна употреба.

  „Сакате кожата да биде потопла за да може производот да продре и фоликулите да се шират“, рече Гил. „И кога е ладно, ги собирате фоликулите, така што нема да го добиете истото ниво на пенетрација.

  Користете гел од алое вера само ако ви одговара, порачаа дерматолозите и естетичарите. Но, ако третманот со алое вера не ја подобри или влоши состојбата на вашата кожа, најдобро е да посетите дерматолог овластен од табла, велат експертите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img