More

  CNN: Западот планира да ја ограничи цената на руската нафта, што ќе ги намали цените на горивото

  spot_img

  Западните лидери кои се собраа на состанокот на Г7 одлучија да се обидат да ја ограничат цената на руската нафта, изјавија неименувани официјални лица за Си-Ен-Ен.

  Се уште не се знае како, кога и колку ќе се ограничи цената на руската нафта, а се уште се работи на прецизен механизам за воведување рестрикции.

  „Целта овде е да се изгладне Русија, да се лиши Путин од неговиот главен извор на готовина и да се намали цената на руската нафта за да се ублажи влијанието на војната на Путин врз цените на горивото“, рече висок претставник на американската администрација.

  Бидејќи цените на нафтата драстично пораснаа, приходите од руската нафта всушност растат и покрај санкциите. Западните лидери сакаат да ги намалат приходите на Русија од земјите кои сè уште ја купуваат нејзината нафта.

  Не е јасно како тие имаат намера да го направат ова. Неименуван функционер му предложи на Си-Ен-Ен дека земјите од Г7 имаат влијание преку мрежите за транспорт на нафта што би можело да помогне во спроведувањето на ограничувањата, пренесува Индекс.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img