More

  Четвртата италијанска мафија – тие се најмладите, малку познати, но брутални и примитивни

  spot_img

  Откако наполнет пиштол му бил вперен во главата, италијанскиот земјопоседник Лазаро Д’Аурија конечно се согласил со барањата на новата и најнасилна толпа во земјата.Д’Аурија, земјоделец од италијанската област Апулија, во минатото постојано се спротивставуваше на нивните обиди за изнуда. Тоа вклучувало закани и палење пожари и нанесување штета на неговите посеви и имот.

  Но, по ненадејната посета на десет мажи, меѓу кои и „газда“ со пиштол, фармерот се согласил да им плаќа 150.000 евра годишно.

  Д’Аурија го пријавил случајот во полиција веќе следниот ден и станал еден од ретките луѓе кои се спротивставиле на неопеаната мафија во Фоџа. Иако долго време беше игнорирана, денес се смета за најнасилна италијанска криминална организација.

  „Доколку повеќе граѓани поднеле тужби, локалната мафија би ослабела“, рече Д’Аурија, која живее под полициска заштита од 2017 година.

  Граѓани, зборувајте!“ апелира 57-годишниот земјоделец, кој смета дека неодамнешните постапки на власта укажуваат дека локалната мафија може да ослаби доколку локалното население ги надмине стравовите.

  Примитивна мафија
  Крвавите војни на локалните мафијашки кланови порано се припишуваа на кавгите меѓу фармерите, но таканаречената „четврта мафија“, по многу подоцнежната сицилијанска Коза ностра, калабриската Ндрангета и неаполската Камора, конечно ја врати земјата на своето стапалата.

  Најмладата италијанска мафија веќе има контрола над големиот југоисточен регион Апулија. Тие ја полнат својата каса со шверц на дрога, изнуда, вооружени грабежи и кражби на возила и добиток за откуп.

  „Тоа е рудиментирана, примитивна мафија. Многу насилен и многу агресивен“, изјави Лудовико Вакаро, јавен обвинител на Фоџа.

  Додека другите мафијашки организации се префрлија на помалку впечатливи и попрофитабилни активности, вклучително и инфилтрација во легалната економија, мафијата во Фоџа сè уште е во зародиш.

  „Другите мафијашки групи еволуираа, па помалку пукаат и работат тивко за да останат незабележани. И ова е сепак мафија која за да ја покаже својата моќ над територијата пука и убива“, изјави Вакаро.

  Козја глава
  Фоџа мафијата е всушност име за организација која се состои од различни групи.

  Провинцијата Фоџа има трета највисока стапка на убиства во Италија, а пет од 16-те убиства минатата година биле поврзани со мафијата.

  Мафијашките „семејства“ од различни области често соработуваат и меѓу себе ги делат изнудените пари, кои се користат за плаќање на соработниците и затворениците.

  „Понекогаш доаѓа до конфликт околу распределбата на незаконски стекнатите пари, по што се тепаат и почнуваат да се убиваат“, изјави заменик началникот на полицијата Марио Грасија.

  Секоја група има своја специјалност, од вооружени грабежи на товарни камиони во Церињола до „традиционалните“ методи кои се користат во Фоџа. Таму, по ноќните бомбашки напади на излози и автомобили, многу колебливи трговци сепак одлучуваат да и платат на мафијата.

  Ако не платат, фармерите во Сан Северо често ги наоѓаат исечените маслинови дрвја, изгорените посеви или украдени трактори и добиток.

  Во Гаргано, чиј атрактивен брег носи многу туристи, но и албански пратки на дрога, мафијата е крајно насилна.

  Пред четири години беше оставен човечки череп пред општинската зграда за градоначалникот на малиот град Монте Сан Анџело. Истата година, главата на козата, одрана и прободена со нож, била оставена на адвокатот на мајката на исчезнатата жртва на мафија.

  Толпата во Гаргано е позната по тоа што на жртвите пука во лице или ги фрла во пештери, соопштија властите.

  „Лесно е да се сокријат работите. Одвреме-навреме наидуваме на нешто сериозно како украдени автомобили и тела на исчезнати луѓе“, рече Јавниот обвинител Вакаро.

  Никој не зборуваше
  За време на неодамнешното возење со полицијата низ градот Фоџа, новинарите на АФП видоа бројни потсетници за крвопролевањето што го тероризираше населението со децении.

  Таму е местото каде што бил застрелан градител Џовани Панунцио во 1992 година бидејќи тој бил првиот што ја пријавил мафијата. Има и напуштена селска куќа во која полицијата спречила заседа на локален бизнисмен минатата година и кафуле чиј сопственик починал откако бил прободен во око за време на грабеж во 2020 година.

  „Во моментов нема војни со толпата, но има уште сметки за подмирување“, рече детективот, кој сакаше да остане анонимен.

  Во ноември 2022 година, Никола Ди Риензо (21) лежеше мртов во јавен парк со часови откако беше застрелан пет пати пред да се предаде неговиот 17-годишен убиец.

  Во меѓувреме никој ништо не рекол, никој ништо не слушнал“, рекол детективот.

  Заменик началникот на полицијата Грасија рече дека е особено загрижен бидејќи три од минатогодишните убиства биле извршени од малолетници.

  „Оние кои учествуваат во овие „детски банди“ имаат семејни врски со поединци поврзани со организираниот криминал“, рече тој.

  Најновата опасност е инфилтрација во јавните институции. Градскиот совет Маглив е распуштен во 2021 година поради инфилтрација на толпа, а градоначалникот е уапсен под обвинение за корупција.

  Заостанати испитувања
  Во последниве години, голем број мафијашки босови, вклучувајќи ги Роко Морети и Роберто Синези, завршија во затвор додека властите се обидуваат да ја преземат контролата на територијата во која доминира мафијата.

  Претстојното ослободување на еден од нивните ривали, Рафаеле Толонезе, и минатомесечната пауза од затвор од страна на „газдата“ на Гаргано, Марко Радуан, носат нови предизвици.

  Министерот за внатрешни работи Матео Пјантедоси ја посети Фоџа во февруари за да се обиде да го увери локалното население. Тој им вети зголемена безбедност, која вклучува поставување на надзорни камери и улични светилки, за кои локалните власти велат дека се многу потребни.

  Надвор од овие најосновни мерки, очајно се потребни повеќе полиција, обвинители и судови за да се спротивстави на „климата на страв и заплашување, културна и социјална сиромаштија“, тврди Вакаро.

  Има само еден суд во целиот регион, а има повеќе од 12.000 кривични предмети кои чекаат на судење.

  „На толку голема површина, или државата има контрола или криминалците ќе ја преземат“, рече Вакаро.

  Минатото лето, полињата со пченица на Лазаро Д’Аурија изгореа во пламен. Изгореле три негови трактори. Она што е полошо, рече тој, е што банката му ги намали кредитните лимити на половина бидејќи го сметаат за „висок ризик“.

  Земјоделецот, сепак, гледа надеж во неодамнешните апсења и пресуди кои покажуваат дека државата зазема посериозен став против мафијата.

  „Се чувствувам многу побезбедно од порано. Но, секогаш постои страв“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img