More

  Четири здрави грицки кои можат да го намалат ризикот од срцев удар

  spot_img

  Многу луѓе сакаат да грицкаат за време на работа, но и додека се одмораат и релаксираат додека гледаат филмови и серии.

  Грицкањето обично се поврзува со нездрава храна како чипс, пуканки, бисквити и слична храна. Сите овие намирници содржат заситени масти, додаден шеќер и натриум, кои го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања, па затоа во исхраната треба да се внесе што повеќе здрава храна, која ќе ја задоволи желбата за грицкање и во исто време позитивно ќе делува. на здравјето.

  Нутриционистот Сидант Бхаргава издвои примери на неколку намирници кои можеме да ги грицкаме, знаејќи дека имаме корист за целокупното здравје на телото. Bhargava ги издвои најдобрите закуски, а секој сигурно ќе најде барем една опција за себе.

  Јаткасти плодови

  Јаткастите плодови, како што се бадемите, оревите, ф’стаците и другите видови јаткасти плодови, содржат здрави масти. Освен масти, јаткастите плодови содржат влакна и антиоксиданси кои помагаат да се намали нивото на лошиот ЛДЛ холестерол и со тоа да се намали ризикот од развој на срцеви заболувања.

  Семиња

  Семките се уште една храна која многу луѓе ја сакаат, но не ја јадат толку често. Исхраната треба да вклучува храна како што се семето чиа, ленено семе и семки од тиква, кои содржат омега-3 масни киселини и растителни влакна и кои позитивно влијаат на правилното функционирање на срцето, пренесува The Health Shots.

  Овошје од бобинки

  Бобинки имаат позитивен ефект не само на срцето, туку и на целокупното здравје. Храната како што се боровинки, јагоди, малини, капини и други видови бобинки се богати со антиоксиданси и влакна. Овие соединенија помагаат да се спречи појава на воспаленија, а со тоа и развој на разни болести.

  Темно чоколадо

  Можеби некои ќе ги изненади тоа што и темното чоколадо е на листата на нутриционисти. Нутриционист препорачува да изберете темно чоколадо со најмалку 70 проценти какао.

  „Темното чоколадо содржи флавоноиди кои можат да го подобрат здравјето на вашето срце, но внимавајте на нивото на калории и шеќер во чоколадото“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img