More

  „Внимавајте на плановите на Кина за Месечината“

  spot_img

  Соединетите Американски Држави стравуваат дека Кина ќе ја милитаризира вселената, па затоа планираат да ги вложат сите сили за да ги престигнат во трката за слетување на астронаутите на Месечината.

  САД мора да ги спуштат своите астронаути на Месечината пред Кина, рече Бил Нелсон, шеф на американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА).

  Ова е неопходно поради стравот од милитаризација на вселената, објасни тој на сослушувањето пред Комитетот на Претставничкиот дом на САД. Според него, САД се во вселенска трка со Кина, што особено е видливо во трката кој прв ќе слета на Месечината. Меѓутоа, во ова ривалство, САД стравуваат дека Кина, под превезот на цивилно и мирно истражување на вселената, всушност го милитаризира вселената. Тој призна дека Кина постигнала извонредни достигнувања во вселената, особено во последните десет години, но забележува дека САД „знаат многу малку“ за нив. „Ние веруваме дека голем дел од нивната таканаречена мирна вселенска програма е всушност воена на многу начини“, рече Нелсон, според агенцијата.

  „Кина цврсто ги отфрла ваквите коментари“
  Кина отворено ги објавува плановите за слетување на човечки екипаж на Месечината до 2030 година, што е подоцна отколку што предвидува американската програма Артемис – во ноември 2026 година. Сепак, останува стравот дека Кина ќе го злоупотреби планираното слетување за да заземе територија на Месечината.

  „Мораме да внимаваме да не стигнат на Месечината под маската на научни истражувања. Не е исклучено да речат: „Бегајте одовде, ова е наша територија“, рече тој во интервју за бриселски „Политико“.

  Кинеската влада, пак, тврди дека таквата загриженост за нејзините мотиви е неоснована, пишува Politico. „Некои американски функционери неодговорно дадоа изјави кои погрешно ги претставија легитимните вселенски напори на Кина“, рече во изјавата Лиу Пенџу, портпарол на кинеската амбасада во Вашингтон. „Кина цврсто ги отфрла таквите коментари“, додаде тој. Според неговите зборови, Кина „секогаш се залага за мирно користење на вселената, се спротивставува на трката за вооружување и вооружување во вселената и активно се стреми да изгради заедница со заедничка иднина за човештвото во вселената“.

  Нелсон се правда дека американските стравови се оправдуваат со однесувањето на Кина во Јужното Кинеско Море. Кина, Тајван, Филипините и Брунеи ја поседуваат оваа област, која е важна за поморскиот сообраќај, а исто така е богата со риби и резерви на нафта и природен гас. Кина, од друга страна, ги изместува своите ривали со изградба на инфраструктура погодна за воени бази на некои од ненаселените острови на архипелагот Спратли, а со тоа де факто ги присвојува. „Ако се сомневате (во намерите на Кина), погледнете што направија со островите Спратли“, рече Нелсон во интервју за Политико.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img