More

  БУГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ДОБИ ПРОРУСКИ ПАТРИЈАРХ

  spot_img

  Со тесно мнозинство од 69 наспроти 66 гласа со три неважечки ливчиња, 52-годишниот митрополит Видински Данил (секуларното име му е Атанас Трандафилов Николов) е избран за нов поглавар на Бугарската православна црква (БПЦ).

  Бугарските медиуми наведуваат дека изборот на Данило за бугарски патријарх е „големо изненадување“ и дека го сметаат за „најмалку веројатен победник“, а тој е отворено проруски кандидат, анализира хрватскиот портал Јутарњи.

  Имено, тој во 2019 година го нападна цариградскиот патријарх Вартоломеј дека ѝ дал „томос“, односно одобрување на автокефалност на Украинската православна црква (која дотогаш беше под патронат на Руската православна црква, а сега е нејзин дел) , што предизвика раздор, односно прекин на односите меѓу Цариградската патријаршија и Руската православна црква. Синодот на БПЦ тогаш се огради од ставовите на сегашниот патријарх.

  Како што јави Би-Би-Си, патријархот Данил, додека бил митрополит Видински, им наредил на своите свештеници „да не напаѓаат само едната страна во војната“, а ги нападнал и бугарските власти, кои во септември 2023 година ја протерале „главата“ на Руската православна црква од Софија од Бугарија и двајца свештеници, поради „дејност што не е компатибилна со свештенички позив“, односно биле осомничени дека „работат за Русите“.

  Софискиот портал dnevnik.bg пишува дека неговиот избор доаѓа во тежок надворешно-политички момент: „Војната во Украина доведе до остра конфронтација меѓу вселенскиот патријарх Вартоломеј, кој ја осудува руската агресија, и рускиот патријарх Кирил, кој поддржува и го благословува“.

  Затоа познатиот руски верски публицист и новинар, главен уредник на порталот „Јавно православие“, Сергеј Чапнин, вели дека „патријархот Данил стана главна фигура на Бугарската православна црква со московска гримаса на лицето“.

  Имено, се претпоставуваше дека нов поглавар ќе стане митрополитот Григорије (Цветков), близок до Цариградската патријаршија, односно вселенскиот патријарх Вартоломеј. Тој важеше за фаворит, а според бугарските медиуми, тој секогаш го имал мнозинството во претходните гласови во Синодот. Многумина сега се прашуваат што се случи во последниот круг гласање и како „рускиот играч“ во оваа ситуација доби мало, но сосема доволно мнозинство за да ја преземе БПЦ, црквата на која „припаѓаат“ повеќе од 65 отсто од бугарското население.

  Меѓутоа, бугарските медиуми, повикувајќи се на изборите од врвот на БПЦ, наведуваат дека некои високи црковни великодостојници, дури велат дека „изборот на Данило е катастрофа за БПЦ“ и веќе најавуваат дека поради овие избори може да дојде до нов раскол во Црквата. Тоа им се случи на почетокот на 90-тите години на 20 век, набргу по падот на комунизмот во Бугарија, кога излезе на виделина дека голем број митрополити (наводно, дури и патријархот) се поврзани со советската тајна служба КГБ и тогашната бугарска разузнавачка служба, а тој конфликт беше надминат дури по дваесет години.

  Дел од митрополитите веќе најавија дека би можеле да бидат ставени под директна „јурисдикција“ на Вселенскиот патријарх поради овој избор и „политиката“ што би можел да ја води Данил. Опасноста од криза и пресврт во рамките на БПЦ не е исклучена. Чапнин исто така верува дека има големи шанси тоа да се случи.

  Многумина ја чекаат реакцијата на патријархот Вартоломеј, кој учествуваше на церемонијата на устоличување на новиот бугарски патријарх, додека не се појави рускиот патријарх Кирил. Додуша, патријархот на бугарската црква нема апсолутна власт, како рускиот патријарх Кирил, но може да биде коригиран од Синодот, но неговата „должност“ сепак е доживотна или до неговото самоволно заминување.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img