More

  Брод потона во близина на Трогир, патниците се спасени

  spot_img

  Кога чамецот се насукал и потонал во областа Винишка кај Трогир, двете лица кои биле на бродот, според информациите на сплитската полиција, останале неповредени.

  Оваа поморска несреќа се случила во средата околу 20 часот кога поморската полициска станица Сплит добила информација од Националниот центар за координација на потрагата и спасувањето на море (ЦККР Риека) дека бродот се насукал во заливот Дражица во областа Винишче.

  Од полицијата велат дека имале сознанија дека откако бродот удрил во копното, во бродот влегла вода, па поморската полиција со службен пловен објект тргнала во заливот Дражица за да им помогне на луѓето кои биле на бродот во моментот на заглавувањето.

  „Полициските службеници по пристигнувањето на местото на настанот констатирале дека бродот целосно потонал, а на брегот, поточно на карпа во темница има две лица. Успеале безбедно да се приближат до брегот со службен пловен објект, по што на бродот внеле двајца мажи, кои ги згрижиле, се удавиле и им понудиле лекарска помош“, соопштија од полицијата.

  Избеганите набрзо со полициски чамец биле префрлени во Трогир, каде ги пречекала брзата помош, но за среќа не биле повредени. За бродската несреќа е информирана и пристаништата, чии вработени денеска треба да спроведат истрага.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img