More

  Британско Министерство: Вагнер гради нова база во Русија

  spot_img

  Руската паравоена група „Вагнер“ наводно гради нов штаб за своите борци и доброволниот корпус на руската национална гарда, соопшти британското Министерство за одбрана, пренесе „Скај њуз“.

  Антон Јелизаров, водачот на платеничката група, го објави овој потег во својата прва видео изјава откако поранешниот сопственик на Вагнер, Евгениј Пригожин, загина во авионска несреќа минатата година.

  Британското Министерство за одбрана соопшти дека таканаречениот „козачки логор“ „речиси сигурно“ ќе биде сместен во јужниот руски град Ростов и „ќе ги дели касарните со руската 150-та пушка дивизија“, според Скај њуз.

  Се додава дека објавата „имплицитно“ ја потврдува „подреденоста на Вагнер“ на руската национална гарда, позната како Розгарда.

  „Руската држава многу веројатно ја одобрила изградбата на новата база на Вагнер и многу веројатно верува дека со потчинувањето на Вагнер на руската гарда, ја отстранила секоја потенцијална закана од Вагнер за безбедноста на рускиот режим“, се додава во соопштението.

  Платеничката група на Вагнер се бореше во име на Русија во Украина и имаше голема улога во преземањето на контролата врз градот Бахмут.

  Во јуни, Пригожин, лут од „глупавоста и неспособноста на руското воено раководство“, ја презеде контролата врз воениот штаб во јужниот град Ростов, а потоа маршираше кон Москва во обид за државен удар.

  По инцидентот, Владимир Путин ги прогласи борците за предавници и го протера Пригожин од Русија. На 23 август, приватен авион во кој Пригожин патувал за Санкт Петербург се урна северно од Москва, при што загинаа сите 10 патници во него.

  По смртта на Пригожин, рускиот претседател им наредил на борците на Вагнер да потпишат заклетва за верност кон руската држава.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img