More

  Бони: млади луѓе масовно по слушалките на Apple, една продавница особено популарна

  - Advertisement -

  Младите од среда можат да откупат дигитални ваучери за купување компјутерска опрема. Многу продавници за технологија вчера беа преполни, а младите масовно решија да купат слушалки на Apple, за кои требаше да платат само неколку евра.

  Стапувањето на сила на дигиталните ваучери вчера предизвика гужви во многу продавници за технолошка опрема. Подолгата редица беше во филијалата на Биг Бенг во БТК, а имаше и голем прилив на онлајн провајдери.

  Право на ваучерот имаат основците од 7-мо одделение, ученици и студенти кои на 12 март имале постојан престој во Словенија. Многу онлајн добавувачи на техничка опрема на своите веб-страници рекламираа набавки со дигитални ваучери, кои конечно се намалуваат за 150 евра при купување компјутерска опрема.

  Голем дел од младите кои можеа да ги купат со ваучер од 150 евра, бараа такви за кои не требаше да доплатат многу. Меѓу победниците на првите два дена дефинитивно се слушалките на Apple. За моделот AirPods2 треба да се додадат само неколку евра. iSTYLE во BTC утрово ги распродаде споменатите слушалки, а следната недела ќе добијат нова пратка. „Лудо“, ја опиша побарувачката продавачот. Најевтините слушалки на Apple се исто така на залиха во Mimovrste, а Apple остана без модели Pro во Kongresni trg, додека некои основни се уште се достапни.

  „Учениците и студентите користеа дигитални ваучери главно за купување лаптопи, таблети и десктоп компјутери, како и екрани, слушалки, веб-камери, принтери, скенери, дигитални паметни картички, тастатури и глувци“, објаснува Биг Бенг.

  Според Службата за дигитална трансформација, до 11 часот се откупени 5.885 ваучери со вкупна вредност од 826.438 евра. Речиси три четвртини од младите отишле на Биг Бенг, каде што искористиле нешто помалку од половина милион евра во ваучери. Следува продавницата iSTYLE каде најмногу се продаваат производи на американскиот технолошки гигант Apple, а на трето место е Харви Норман. Во iSTYLE, младите потрошиле нешто повеќе од 86.000 евра во ваучери, а во Харви Норман 43.500 евра.

  Целата мерка дигитални ваучери, наменети за дигитална писменост или инклузија, е вредна 60 милиони евра. Новата министерка задолжена за дигитална трансформација, Емилија Стојменова Дух, инаку би ги откажала дигиталните ваучери доколку е можно, бидејќи смета дека тие ќе го зголемат дигиталниот и социјалниот јаз.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img