More

  Бомба до крајот на неделата: Хамилтон од 2025 година во Ферари?!

  spot_img

  Тимот на Ферари е на добар пат во следните неколку дена да потпише договор со Луис Хамилтон (39), седумкратниот светски шампион во Формула 1, најавуваат добро информираните италијански новинари.

  Според истите извори, Британецот директно преговара со претседателот на Ферари, Џон Елкан и доколку се биде во ред, договор ќе биде постигнат во следните неколку дена. Хамилтон потоа би се преселил во Маранело во 2025 година, иако има договор со Мерцедес до крајот на таа година.

  Меѓутоа, во истиот тој договор меѓу Хамилтон и тимот на Бракли, постои клаузула која му дозволува да го напушти тимот на крајот на 2024 година. нов долгорочен договор минатата недела со Скудерија.

  Во исто време, новинарот Вил Бакстон на својот X профил напиша:

  „Слушнав големи вести доаѓаат на крајот на неделата. Ако е тоа што мислам, ќе биде огромно“.

  Останува да видиме дали трансферот на Хамилтон во Ферари ќе испадне реалност или уште една доза неосновани шпекулации на италијанските медиуми. Минатата година, пред Британецот повторно да потпише за Мерцедес, се шпекулираше дека е блиску до преселба во најуспешниот тим во историјата на Формула 1.

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img