More

  Боинг се изјасни за виновен за измама во врска со несреќите на 737 Max

  spot_img

  „Боинг“ се изјасни за виновен за измама во врска со несреќите на два авиони „737 Макс“ во Индонезија и Етиопија во 2018 година и 2019 година, во кои загинаа 346 патници и членови на екипажот и ќе плати казна од 243,6 милиони долари, соопшти Министерството за правда на САД.

  Американската влада заклучи дека Боинг го прекршил договорот од 2021 година, кој бара од компанијата успешно да го заврши тригодишниот период на зголемено безбедносно следење и известување, и дека во јануари оваа година, пред истекот на овој период, се случи сериозен инцидент на Боингот. 737 авиони беа снимени на летот на Алјаска ерлајнс.

  Договорот, исто така, повикува на независно тело кое ќе ги надгледува процедурите за безбедност и квалитет на Боинг во следните три години, а авиокомпанијата да инвестира најмалку 455 милиони долари во своите програми за усогласеност и безбедност, пренесува CNBC.

  Адвокатите на дел од семејствата на загинатите не се задоволни од одлуката и ќе бараат од судијата да го одбие овој договор, бидејќи сметаат дека Боинг не сака да ја прифати целосната одговорност за споменатите авионски несреќи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img