More

  Ин мемориам Вељко Булаиќ-Битката на Неретва ја погледнале 350 милиони луѓе, а постерот за филмот го направил Пикасо

  spot_img

  Прославениот режисер Вељко Булајиќ почина на 97-годишна возраст, оставајќи зад себе бројни класици на југословенската и хрватската кинематографија, од кои секако најпознат е партизанскиот филм „Битката на Неретва“.

  Битката кај Неретва е снимена според вистинските настани од Втората светска војна и ги следи настаните од почетокот на 1943 година. Германската војска, со поддршка на италијанските, четничките и усташките сили, по лична наредба на Хитлер, почнала да носи од операцијата Вајс, чија цел беше уништување на партизанската единица во југословенските планини. Одлучувачката битка се случила во долината на Неретва, каде што партизаните се нашле опколени, а единствен излез им бил мостот на Неретва, но партизанскиот Врховен штаб решил да го урне мостот како дел од лукавата измама.

  Некогаш филмот беше најголемата европска продукција по бројот на актери, статисти и вложени средства, а беше номиниран и за Оскар во категоријата за најдобар странски филм, но златната статуетка во 1970 година сепак отиде во рацете на режисерот. Коста Гаврас.

  Битката на Неретва ги собра најголемите ѕвезди на југословенската кинематографија (Бата Живојиновиќ, Борис Дворник, Милена Дравиќ, Љубиша Самарџиќ…), а особено воодушеви голем број странски актери (Харди Кругер, Сергеј Бондарчук, Франко Неро, Силва Кошќина. , Јул Бринер, Курд Јиргенс, Орсон Велс, Олег Видов).

  За англиското говорно подрачје, музиката ја компонираше славниот Бернард Херман, а еден од филмските постери го направи Пабло Пикасо, што е само еден од двата филмски постери што ги направи. Тој го направи тоа затоа што беше љубител на југословенски филмови и, според луѓето вклучени во продукцијата, не барал пари за плакатот – тој барал само гајба со најдобрите југословенски вина.

  Филмот имаше спектакуларна премиера во салата Скендерија во Сараево на 29 ноември 1969 година, а на премиерата беа југословенскиот претседател Јосип Броз Тито, Софија Лорен и Омар Шариф. Булајиќ никогаш не откри колку чинел филмот, а се проценува дека се потрошени меѓу 4,5 и 12 милиони долари, што денес би изнесувало околу 85 милиони американски долари.

  Филмот се снимаше 18 месеци, а беше спонзориран од 58 комерцијални компании. Интересно е што Бата Живојиновиќ и Љубиша Самарџиќ биле баснословно платени, додека Борис Дворник не добил ништо бидејќи во тоа време служел воен рок.

  Покрај голем број познати актери, Битката кај Неретва имаше и неверојатен број статисти, повеќе од 10.000. Во филмот имаше само 10.000 војници на ЈНА, што е навистина импресивно. Филмот е рангиран меѓу историските спектакли веднаш зад Спартак на Кјубрик во однос на потрошените средства и бројот на статисти, а во поранешната држава го гледале повеќе од 4 милиони луѓе, додека имал над 350 милиони гледачи ширум светот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img