More

  Авионот на Блинкен принудно слета во Париз на пат кон состанокот на НАТО

  spot_img

  Авионот на американскиот државен секретар Антони Блинкен имал механички проблем во Париз, поради што неговата делегација морала по пат да отпатува од Париз до Брисел на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО, изјави портпаролот на Стејт департментот.

  На друго патување во Европа, оваа година во јануари, Блинкен исто така имаше проблеми со авионот и накратко остана заглавен во швајцарскиот зимски центар Давос.

  Блинкен денеска отпатува на дводневна средба на министрите за надворешни работи на 32-те членки на Алијансата. Средбата на шефовите на дипломатиите е на 75-годишнината од основањето на НАТО, 4 април 1949 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img