More

  Билката која ќе го отстрани непријатниот мирис од тоалетната школка – дефинитивно ја имате

  spot_img

  Наместо хемикалии, можете да користите популарна билка за да ги отстраните тврдоглавите непријатни мириси во бањите и тоалетите. Методот е исклучително едноставен, ефикасен и еколошки.

  Без разлика колку често и вредно ги чистите бањата и тоалетот, на овие места може да се појават долготрајни непријатни мириси. Различни средства за чистење, освежувачи на простории и други хемикалии се достапни за нивно отстранување, но постои исклучително едноставен и целосно природен метод кој ќе ви помогне да се ослободите од мирисите на тоалетната школка, пишува магазинот House Digest. Сè што треба да направите е да пуштите чешне лук во тоалетот навечер.

  Можеби некому овој метод ќе им изгледа чуден, бидејќи многу луѓе лукот го поврзуваат со кујна, како и со непријатен здив и мирис. Но, од друга страна, лукот е познат и по своите лековити својства, а меѓу соединенијата кои се наоѓаат во овој зеленчук е и алицинот, кој на лукот му го дава карактеристичниот вкус и е природен антибиотик и антигабично средство. Бидејќи бактериите и габите се одговорни за непријатните мириси во тоалетите, токму алицинот ги уништува и со тоа ги неутрализира таквите мириси.

  Списанието, кое известува за овој природен процес за освежување на мирисите во тоалетите, пишува и дека користењето на лукот како природен освежувач на просториите е релативно евтина и еколошка алтернатива на хемиски произведените освежувачи. Се плашите дека вашата бања или тоалет ќе мириса на лук? Не грижете се, споменатиот магазин вели дека мирисот нема да биде премногу силен ако користите само едно чешне, а таквиот разреден мирис очигледно им е пријатен на многумина, бидејќи лукот е роднина на лилјаните, кои повеќето луѓе пријатно мирисаат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img