More

  Били Ајлиш е најмладата личност која освоила два Оскари

  spot_img

  Познатата пејачка Били Ајлиш на доделувањето на Оскарите што се одржа во неделата, ја однесе дома својата втора златна статуетка.

  Со тоа, Били Ајлиш стана најмладата личност која двапати ја освоила познатата награда.

   

  Пејачката освои Оскар за најдобра авторска песна, насловната песна на филмот „Барби“.

  Ајлиш на тој начин го собори рекордот на Луиз Рајнер, која во 1936 година на 26-годишна возраст освои Оскар за најдобра женска улога, а потоа истата награда ја освои и следната 1937 година.

   

  Да потсетиме, Били Ајлиш го доби својот прв Оскар во 2020 година за песната „No Time to Die“ од филмот за Џејмс Бонд.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img