More

  Бесплатни билети за сите финални натпревари на УЕФА

  spot_img

  Во знак на благодарност на навивачите за нивната поддршка во текот на пандемијата на коронавирусот, УЕФА ќе им додели 30.000 влезници за овогодишните финалните натпревари во клупските натпреварувања, објави денеска нејзиниот претседател Александар Чеферин.

  Согласно одлуката, финалистите во Лигата на шампиони ќе добијат по 5.000 бесплатни влезници за своите навивачи, финалистите во Лига Европа по 4.000, додека екипите, кои ќе играат во финалето во третото по ранг европско клупско натпреварување, Лигата на конференции, ќе добијат од УЕФА по 3.000 бесплатни влезници.

  Екипите овие билети нема да смеат да ги прераспределат на своите спонзори или членови на клупските раководства.

  – Фудбалските навивачитсе крвотокот на нашата игра и сметаме дека би било убаво да ги наградиме за сите проблеми со кои се соочија изминатите две години и, наспроти сè, изнајдоа начин да ги поддржат своите клубови – изјави претседателот на УЕФА, Чеферин.

  Загубите на европските фудбалски екипи поради пандемијата на ковид-19 се проценуваат на околу седум милијарди евра.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img