More

  Бајден побара од американскиот Конгрес „без одлагање“ да ја одобри продажбата на Ф-16 на Турција.

  spot_img

  Американскиот претседател Џо Бајден испрати писмо до клучните лидери на комитетот на Капитол Хил во средата во кое ги информира за неговата намера да започне формален процес за продажба на авиони Ф-16 на Локхид Мартин на Турција откако Анкара ќе го заврши процесот за пристапување на Шведска во НАТО, објави Ројтерс во четвртокот. .

  Во писмото до највисоките републиканци и демократи во Комитетот за надворешни работи на Сенатот и Претставничкиот дом, Бајден побарал продажбата да биде одобрена „без одлагање“, рече американскиот функционер.

  Белата куќа испрати писмо до членовите на Конгресот во средата во кое бара одобрение за продажба на авиони Ф-16 и опрема за модернизација на Турција, изјавија за Ројтерс четири извори запознаени со писмото.

  Турскиот парламент ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за членство во НАТО во вторникот, отстранувајќи ја големата пречка за проширување на западната воена алијанса по 20-месечно одложување.

  Доцнењето на Турција со одобрувањето на ратификацијата беше главна пречка за добивање одобрение од Конгресот за договорот за борбени авиони. Пратениците рекоа дека чекаат одобрување од Турција за членството на Шведска во НАТО – вклучувајќи го и потписот на претседателот Тајип Ердоган – пред да одлучат дали да ја одобрат продажбата.

  Белата куќа не одговори на барањето за коментар.

  Американскиот Стејт департмент, исто така, во средата ја повика Анкара официјално да ја финализира шведската ратификација на НАТО. За да го направи тоа, Ердоган треба да го потпише законот, кој потоа ќе биде објавен во турскиот службен весник. Документот за пристапување на Шведска треба да биде испратен и до Вашингтон.

  Стејт департментот одби да обезбеди точна временска рамка за формалниот процес на известување за продажбата на Ф-16.

  „Претседателот Бајден и (државниот) секретар (Антони) Блинкен многу јасно ја кажаа нашата поддршка за модернизација на турската флота Ф-16, што го гледаме како клучна инвестиција во интероперабилноста на НАТО. Но, надвор од тоа… едноставно нема да ги потврдам или забрзам предложените одбранбени продажби или трансфери додека тие не бидат официјално известени до Конгресот“, рече заменик портпаролот на Стејт департментот Ведант Пател на брифингот со новинарите.

  Во октомври 2021 година, Турција побара купување на ловци Ф-16 на Локхид Мартин и речиси 80 комплети за модернизирање на постојните борбени авиони за 20 милијарди долари.

  Шведска и Финска аплицираа за влез во НАТО откако Русија ја нападна Украина во февруари 2022 година. Додека Финска стана членка на алијансата минатата година, кандидатурата на Шведска беше блокирана од Турција и Унгарија.

  Сите членки на НАТО мора да ги одобрат барањата на земјите кои сакаат да се приклучат на алијансата. Кога Шведска и Финска побараа да се приклучат на НАТО, Турција се спротивстави на тоа бидејќи, како што рече, двете земји засолниле милитанти.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img