More

  Бајден: Она што се случува во Газа не е геноцид, САД сакаат Хамас да биде поразен

  spot_img

  Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека, спротивно на обвинувањата против Израел во Меѓународниот суд на правдата, она што се случува во Појасот Газа „не е геноцид“ и дека неговата администрација стои на страната на таа земја.

  „Сакаме Хамас да биде поразен и работиме со Израел за тоа да се случи“, рече Бајден синоќа во Белата куќа за време на одбележувањето на месецот на еврејското американско наследство.

  „Секогаш ќе се погрижам Израел да има сè што му е потребно за да се одбрани од Хамас и од сите негови непријатели“, додаде американскиот лидер, велејќи дека неговата администрација „стои со Израел за да го отстрани Синвар (лидерот на Хамас Јахја) и преостанатите касапи на Хамас“. .

  Тој, исто така, рече дека работи на зголемување на хуманитарната помош за палестинските цивили во Газа, но нагласи дека кризата е резултат на она што го прави Хамас, пренесоа израелските медиуми.

  „Во Америка ги почитуваме и штитиме основните права на слобода на говор и мирен протест. Ова е Америка. Но, нема место на ниту еден кампус во Америка, на кое било место во Америка, за антисемитизам, за говор на омраза што се заканува со насилство од секаков вид врз Евреите и кој било друг“, рече Бајден. Тој додаде дека во публиката биле родителите на израелскиот заложник, кој има и американско државјанство и ветил дека ќе продолжи да се обидува да го врати дома.

  Аналитичарот на „Вашингтон пост“ во меѓувреме објави дека Израел одлучил да ги остави настрана плановите за голема офанзива во Рафах и ќе дејствува поограничено во тој град на југот на Појасот Газа по размената на мислења со САД.

  Аналитичарот Дејвид Игнатиус напиша врз основа на разговори со информирани неидентификувани официјални лица дека претходниот план за испраќање две дивизии во градот нема да биде лансиран и операциите ќе бидат повоздржани.

  Вашингтон верува дека новите планови ќе резултираат со помалку цивилни жртви и затоа нема да им се спротивстави.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img