More

  Бајден одби испраќање Ф-16 во Украина, Западот е поделен по ова прашање

  spot_img

  Украинскиот министер за одбрана во вторник треба да се сретне со претседателот Емануел Макрон во Париз, во време на дебата меѓу сојузниците на Киев за тоа дали да се обезбедат борбени авиони за нејзината војна против Русија, откако американскиот претседател Џо Бајден ја отфрли можноста за испраќање Ф-16.

  Украина би сакала да добие западни борбени авиони од четвртата генерација како Ф-16, откако обезбеди испорака на борбени тенкови минатата недела, изјави во петокот министерот за одбрана Олексеј Резников.

  Запрашан во Белата куќа во понеделникот дали САД ќе и дадат Ф-16 на Украина, Бајден им рече на новинарите „Не“.

  Но, се чини дека Франција и Полска се подготвени да прифатат такво барање од Украина, а Макрон во понеделникот пред новинарите во Хаг изјави дека „по дефиниција, ништо не е исклучено“ кога станува збор за воената помош.

  Макрон истакна, како што јави француската телевизија, дека таквиот потег зависи од повеќе фактори, меѓу кои и потребата да се избегне ескалација и уверувањата дека авионот нема да ја „допре руската почва“.

  Премиерот Матеуш Моравјецки во понеделникот во Полска, исто така, не ја исклучи можната испорака на Ф-16 во соседна Украина, одговарајќи на новинарско прашање, пред Бајден да ја исклучи таквата опција.

  Моравјецки на својата веб-страница објави дека секоја таква одлука ќе биде донесена „во целосна координација“ со земјите од НАТО.

  Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот претседател, ги забележа „позитивните сигнали“ од Полска и додаде дека Франција „не исклучува“ таков потег, во објава на неговиот канал „Телеграм“.

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во вторник престојува во Јапонија, каде му се заблагодари на Токио за помошта за Украина. Еден ден претходно во Јужна Кореја тој го повика Сеул да ја зголеми воената поддршка за таа земја.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Русија почнала да обрнува внимание на украинскиот отпор на нејзината инвазија со безмилосни напади на исток.

  Зеленски со недели предупредува дека Москва има намера да ги засили своите напади по околу два месеци виртуелен застој долж линијата на фронтот што се протега низ југ и исток.

  Украина доби големо засилување минатата недела кога Германија и Соединетите Држави ги објавија плановите за испорака на тешки тенкови, ставајќи крај на неколкунеделниот дипломатски ќорсокак околу ова прашање.

  Зеленски го повикува Западот да ја забрза испораката на ветеното оружје за Украина да може да тргне во офанзива, но повеќето од стотиците тенкови што ги ветија западните земји се неколку месеци од испораката.

  Британскиот министер за одбрана Бен Валас рече дека 14-те тенкови Челинџер донирани од Британија ќе бидат на фронтот околу април или мај, без да даде точен распоред.

  Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, истакна дека испраќањето оружје од западните земји води до тоа „земјите од НАТО да бидат сè подиректно вклучени во конфликтот – но тоа нема потенцијал да го промени текот на настаните и нема да го промени“.

  Белоруското Министерство за одбрана во вторникот соопшти дека Русија и Белорусија започнале еднонеделна обука на персоналот како подготовка за заедничките вежби во Русија во септември.

  Руската инвазија на Украина, која Москва ја оправдува како неопходна за да се заштити од врските на својот сосед со Западот, уби десетици илјади луѓе и протера милиони од нивните домови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img