More

  Австралија организира научен симпозиум за влијанието на Тејлор Свифт

  spot_img

  Австралија се подготвува да го одржи првиот меѓународен академски симпозиум во светот за влијанието на Тејлор Свифт, објави Би-Би-Си.

  „Свифтпозиум“ ќе го истражува влијанието на мегаѕвездата на сè, од музичката индустрија до културата и економијата.

  Организаторите на тридневниот настан се надеваат дека ќе привлечат научници од целиот азиско-пацифички регион.

  Ќе се одржи во февруари, истата недела кога Свифт ја носи својата турнеја на Ерас со рекорди во Австралија.

  Свифт, која стана ѕвезда како тинејџерка, се најде во центарот на главните културни моменти и дебати во текот на нејзината кариера.

  33-годишната пејачка стана еден од најплатените и најнаградуваните уметници на сите времиња, што предизвика дебата за сè, од хонорарите за стриминг и сопственост на музика до мизогинија и култура на бојкот.

  Влијанието на нејзината турнеја Ерас е такво што ги симна сајтовите за билети, експертите го измислија новиот тренд „Свифтономикс“ и места како Викторија, Австралија побрзаа да ги реформираат законите за препродажба на билети.

  „Таа е вистински феномен“, изјави за Би-Би-Си организаторката на „Свифтпозиум“, Џенифер Бекет од Универзитетот во Мелбурн.

  Иако идејата за настанот започна како полусериозен твит претходно оваа година, таа брзо доби поддршка од седум универзитети низ Австралија и Нов Зеланд.

  „Тејлор Свифт навистина има многу конкретно влијание на глобално ниво, во работи кои влијаат на сите нас“, рече д-р Бекет, посочувајќи на работи како улогата на жените во индустријата, законот за забава, па дури и БДП.

  „Светските лидери бараат од неа да ја донесе турнејата Ерас во нивната земја поради економските придобивки што ги носи“, додаде таа.

  Иако Свифт беше предмет на универзитетски курсеви во САД, ова е прв пат да се одржи глобален симпозиум на кој се дискутира за нејзиното влијание.

  Организаторите се надеваат дека конференцијата ќе истражи теми како што се нејзините обожаватели, нејзиниот маркетинг и влијанието на кантавторката врз дебатите за полот, идентитетот и расата.

  Добредојдена е и критичката анализа на нејзиниот бренд и влијание, велат тие.

  Организаторите зачуваа празен простор за самиот суперѕвезда, доколку сака да дојде.

  „ТејТај ако сакаш да дојдеш, би сакале да те имаме“, вели Бекет.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img