More

  Јандроковиќ реизбран за претседател на Собранието

  spot_img

  Со изборот на Гордан Јандроковиќ на функцијата претседател беше конституиран 11-тото свикување на хрватскиот Сабор. Политичар од редовите на владејачката ХДЗ на тој начин по трет пат го презеде раководството на хрватскиот Сабор.

  Политичарот Хавка Гордан Јандроковиќ денеска уште еднаш беше потврден од пратениците за претседател на Собранието. Доби 144 гласа за и шест гласа против.

  Конститутивната седница ја свика претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ кој денеска не беше во парламентот. Иако официјално не се кандидираше за функцијата, Милановиќ најави дека ќе ја преземе премиерската фотелја доколку победи опозицијата, но гласачите му дадоа значително поголема поддршка на владејачкото конзервативно мнозинство.

  На тој начин ХДЗ освои 61 пратенички мандат на парламентарните избори во април, додека екстремно десничарското Движење Татковина (ДП), кое со нив ќе формира нова влада под водство на актуелниот премиер Андреј Пленковиќ, заедно со своите партнери, освои 14.

  Коалицијата на левиот центар предводена од СДП со 42 пратеници, конзервативната Мост и Хрватски суверенитет со 11 и лево-зелениот Зморемо! со десет. Пратеничкиот праг од пет проценти го поминаа и Истарското демократско собрание (ИДС) и Независната платформа Север (НПС) на претседателот на округот Меѓимурје, Матије Посавац, со по два пратенички мандати и Фокус со еден.

  Меѓу пратениците во новото свикување на хрватскиот парламент ќе биде и Барбара Антолиќ Вупора, припадничка на словенечкото малцинство во Хрватска, која е членка на најголемата опозициска партија СДП.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img