More

  Аргентина го освои финалето на Копа Америка, Меси го постигна првиот гол на првенството

  spot_img

  Фудбалерите на Аргентина се првите финалисти на овогодинешното издание на Копа Америка, бранителот на титулата го совлада дебитантот Канада со 2-0 (1-0) во полуфиналето на Ист Радерфорд.

  Џулијан Алварез (22) ја доведе Аргентина во водство на средината на првиот дел, а капитенот Лионел Меси (51) на почетокот на вториот дел зголеми на 2-0.

  За Меси ова е прв гол на овогодинешниот Копа, а вкупно 14-ти во кариерата на првенствата на Јужна Америка.

  Интересно, на отворањето на ова натпреварување на 20 јуни во Атланта се сретнаа и Аргентина и Канада, а уште тогаш беше 2-0 за Аргентина.

  Аргентина, која е актуелен светски шампион од Катар во 2022 година, во недела ќе има можност да ја освои третата последователна титула победник на големите натпреварувања на кои учествува, а противник во финалето кое ќе се игра во Мајами. , ќе биде подобар од Колумбија и Уругвај, кој е во среда навечер во Шарлот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img