More

  Меси се надева дека ќе одигра пријателски натпревар во Токио

  spot_img

  Фудбалерот на Интер Мајами, Лионел Меси изјави дека се чувствува многу подобро и се надева дека ќе игра на пријателскиот натпревар во Токио против Висел Кобе.

  Меси не играше за Мајами во Хонг Конг во неделата на пријателскиот натпревар против локална лига, што ги налути властите, организаторите и навивачите, кои побараа враќање на парите.

  Исто така, Луис Суарез го пропушти натпреварот поради проблем со коленото. Меси, кој ретко зборуваше за медиумите откако дојде во Интер во јули, се појави на прес-конференција одржана во луксузен хотел во Токио, најверојатно под притисок на организаторите да се обрати пред натпреварот.

  „Се чувствувам многу добро во споредба со претходните неколку дена. Зависи како ќе биде на тренинзите, а да бидам искрен, не знам уште дали ќе можам да играм. Но, се чувствувам многу подобро и навистина сакам да играм“, изјави Меси.

  Аргентинскиот фудбалер додаде дека не може да игра во Хонг Конг поради проблем со препоните.

  „Немав среќа што не можев да играм во Хонг Конг. За жал, во фудбалот може да се случат разни работи во текот на играта, може да се случат повреди. Штета е затоа што секогаш сакам да учествувам, сакам да бидам таму, уште повеќе кога станува збор за натпревари каде што патуваме далеку, каде луѓето се возбудени да ги гледаат нашите натпревари“, изјави тој.

  „Се надевам дека ќе се вратам и ќе одиграм натпревар во Хонг Конг. Штета што не можев да учествувам“, изјави еден од најдобрите играчи во историјата на фудбалот.

  Натпреварот меѓу Интер и јапонскиот тим Висел Кобе ќе се одигра во среда и е последен на гостувањето кај тимот од Мајами.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img