More

  Американските власти ги предупредуваат жителите пред затемнувањето: Подгответе ги залихите!

  spot_img

  Некои американски држави наголемо се подготвуваат за едно од најспектакуларните затемнувања на Сонцето во овој век. Затемнувањето ќе биде видливо од Мексико до Канада на 8 април, а поголемиот дел од сенката на Месечината ќе патува низ источните и североисточните делови на САД.

  Американците пред неколку месеци направија врева за овој настан бидејќи затемнувањето ќе се совпадне со големата сончева активност и близината на Месечината, поради што ќе биде видливо на прилично голема површина, а ќе биде придружено со интересни појави во Сончева корона.

  Вселенската агенција НАСА на тој начин подготви специјална веб-страница на која е можно точно до минута да се следи патеката на сенката на Месечината над американската територија, а корисниците ќе можат во живо да го следат затемнувањето и настаните околу него.

  Очекуваат сообраќаен метеж, празни полици и пречки во телефонските разговори
  Во некои држави на патот на затемнувањето, локалните власти издадоа различни предупредувања до жителите за тоа како да се подготват за затемнувањето на Сонцето. Повеќето од предупредувањата произлегуваат од искуството на делумно затемнување забележано во САД во 2017 година.

  Потоа милиони луѓе се собраа во областите каде што беше видливо затемнувањето, предизвикувајќи бројни проблеми – од сообраќаен метеж, празни полици во продавниците до преоптоварени телефонски и интернет мрежи.

  Агенцијата за управување со вонредни состојби (ЕМА) од округот Лорен, Охајо, издаде предупредување до набљудувачите на затемнувањето и локалните жители да се складираат со храна, вода и гориво пред затемнувањето, пишува порталот IFL Science. Тие исто така предупредија дека сообраќајот или времето на чекање во болниците или бензинските пумпи може да се зголемат за време на затемнувањето.

  „Можеби ќе имаме метеж на кој не сме навикнати. Инфраструктурата не е уредена за вакво нешто, немаме патишта. Ова не е Чикаго, ова не е Кливленд, каде што имаат многу патишта со четири ленти и шест ленти“, рече директорот на EME на округот Лорејн, Дејв Фримен во изјава за USA Today.

  Исто така, во државите Небраска, Канзас и Мисури, различни агенции ги повикаа луѓето да го „намалат бројот на должности“ во текот на неделата на затемнувањето.

  Во округот Кер, Тексас, населението се очекува да се зголеми најмалку двојно или тројно во деновите пред затемнувањето. Така, во јавна изјава на 4 март, судијата Роб Кели ги повика жителите да останат дома „на денот“ и да обезбедат основни материјали за себе и за своите миленици во неделата пред настанот.

  „Очекуваме голем сообраќаен метеж, голем товар на нашите амбулантни возила, противпожарни и болнички системи, исцрпување на нашите резерви на храна и гориво, а многу е веројатно дека ќе има оптоварување или дури и преоптоварување на нашата градска и регионална инфраструктура. тој рече. Сепак, неколку дена подоцна тој ги повика жителите да не претеруваат со складирањето залихи.

  Во некои држави, властите ги предупредија жителите дека може да има проблеми со телефонските повици за време на затемнувањето, бидејќи сигналите на мобилните телефони може да се изгубат поради зголемената активност на мобилните телефони во областа, преоптоварувајќи го системот. Тие предупредуваат и на пречки во интернет мрежата, каде што брзината на пренос на податоци може да се намали поради преоптоварување.

  Затемнувањето ќе биде делумно видливо и во Европа
  Во Европа, целосното затемнување, кое ќе започне во јужниот дел на Тихиот Океан и ќе патува до северниот дел на Атлантскиот Океан, нема да биде видливо.

  Сепак, делумно затемнување ќе биде видливо во некои делови на Европа: Свалбард (Норвешка), Исланд, Ирска, западниот дел од Велика Британија, северозападните делови на Шпанија и Португалија, Азорските Острови и Канарските Острови.

  Овогодинешното затемнување ќе започне непосредно пред или по зајдисонце во некои европски области и ќе го достигне врвот кога областа веќе е во темнина – како Галиција во Шпанија и Аквитанија во Франција. Затоа ова ќе биде идеална можност да се набљудува „ѓаволската“ комета 12P/Pons-Brooks која потоа ќе биде блиску до Јупитер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img