More

  Американскиот Сенат постигна договор: во замена за помош за Украина, построга контрола на границите

  spot_img

  Во американскиот Сенат, по долг ќорсокак, преговорите резултираа со договор за пакет помош од 118 милијарди долари за некои американски партнерски земји. Пакетот вклучува и помош од 60 милијарди долари за Украина, која долго време беше блокирана од републиканските сенатори. Одобрувањето на помошта беше условено со заострување на законодавството во врска со миграцијата и безбедноста на јужната граница, на што се согласија демократите. Сепак, поддршката во Претставничкиот дом не е загарантирана, а Доналд Трамп исто така повикува на отфрлање на договорот.

  Преговарачите на американскиот федерален сенат во неделата постигнаа договор за предлог-законот вреден малку повеќе од 118 милијарди долари, со кој меѓу другите ќе се обезбеди помош за Украина, Израел и Тајван.

  Предлогот беше изготвен од републиканскиот сенатор Џејмс Ланкфорд, демократот Крис Марфи и независниот сенатор Кирстен Синема и објавен од претседателката на Комитетот за доделување средства на Сенатот, Демократката Пети Мареј.

  Станува збор за предлог-закон за дополнителни буџетски трошоци, кој претседателот Џо Бајден го побара пред четири месеци во делот што се однесува на помош од 60 милијарди долари за Украина. Републиканците ја условуваа потврдата со заострување на законодавството во однос на миграцијата или безбедноста на јужната граница, на што Бајден заедно со демократите се согласија. Сенатот се очекува да го одобри предлогот веќе следната недела, но републиканското мнозинство во Претставничкиот дом се уште не е убедено.

  Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги повикува републиканците да не прифаќаат компромис, бидејќи не сака САД да продолжат да ја поддржуваат Украина, а неуредната ситуација на границата му одговара да добие поддршка од гласачите пред претседателските избори оваа година.

  Претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон Претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон (Фото: REUTERS/Ана Роуз Лејден)
  Во неделата Ен-Би-Си, претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон ги обвини Бајден и демократите за ќор-сокакот, иако некои републиканци во Претставничкиот дом велат дека предлогот е најмногу што можат да добијат и тоа е добар. Сепак, зависи од Џонсон, кој призна дека редовно разговара со Трамп за тоа, дали предлогот воопшто ќе биде изгласан во Претставничкиот дом.

  Покрај 60 милијарди долари за Украина, предлогот вклучува 14 милијарди долари за Израел и 10 милијарди долари за хуманитарни потреби во Газа, Западниот Брег, Украина и на други места во светот. За Тајван се планирани нешто повеќе од четири милијарди долари или за „поддршка на партнерите во индо-пацифичкиот регион“, пренесува американската телевизија ABC.

  Во однос на границата, договорот, меѓу другото, предвидува Владата да мора да ја затвори доколку во една недела во просек дневно има по 4.000 илегални премини на граница. Бајден се согласува. Предлогот, исто така, воведува построги мерки против мигрантите кои бараат азил во САД. Процедурите за депортација од САД би се забрзале, а граничната патрола би добила повеќе пари за поефикасно да работи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img