More

  Актуелниот претседател на Ел Салвадор најави победа на изборите и нов мандат

  spot_img

  Актуелниот салвадорски претседател Наиб Букеле прогласи победа на изборите во неделата. Уште пред да бидат објавени официјалните резултати, тој тврдеше дека добил повеќе од 85 отсто од гласовите и дека неговата партија освоила 58 од 60-те места во парламентот. Главниот предизвик во вториот мандат на Букеле ќе биде лошата состојба на економијата на Салвадор и високиот јавен долг, а тој најави продолжување на репресивната борба против бандите. Кандидатурата на Букеле беше контроверзна, бидејќи уставот му забрануваше да служи два последователни мандати, но Уставниот суд му го дозволи тоа, бидејќи тој поднесе оставка непосредно пред изборите.

  Претседателот на централноамериканската држава Салвадор, Најиб Букеле, во неделата прогласи победа на претседателските избори за неговиот втор мандат. 42-годишниот политичар, кој и покрај неговата успешна борба против насилството на бандите, многумина го обвинуваат за автократско владеење и кршење на човековите права, тврдеше дека освоил 85 отсто од гласовите, според новинската агенција АФП.

  „Според нашите податоци, ние победивме на претседателските избори со повеќе од 85 отсто гласови“, објави Букеле два часа по затворањето на гласачките места и пред објавувањето на официјалните резултати на мрежата Х. Тој додаде дека неговата партија Нови идеи освоила 58 од 60 места во парламентот.

  Букеле ја презеде власта во 2019 година кога уличните банди контролираа 80 отсто од земјата и насилството однесе 120.000 животи во текот на три децении. Тој воведе вонредна состојба во март 2022 година и владата уапси 75.000 луѓе, главно членови на банди, но групите за човекови права предупредуваат дека и невини луѓе се затворени. Во извештајот од декември, Амнести интернешнал предупреди на постепена замена на насилството од бандите со државно насилство и произволни апсења.

  Минатата година бројот на убиства во сиромашната земја падна на најниско ниво во последните три децении, а жителите на земјата засега се најмногу задоволни од намалувањето на насилството. По прогласувањето на победата, Букеле најави продолжување на драстични мерки против бандите. „Зошто имаме најмногу затвореници во светот? Затоа што го претворивме главниот град на убиствата во светот, најопасната земја во светот, во најбезбедна земја на западната хемисфера“, рече тој.

  Кандидатурата на Букеле беше контроверзна, бидејќи Уставот му забрани да служи два последователни мандати, но уставниот суд лојален на него го толкуваше на свој начин. Нему му беше дозволено да се кандидира доколку поднесе оставка пред изборите, што го направи пред неколку недели. Главниот предизвик во вториот мандат на Букеле ќе биде лошата состојба на економијата на Салвадор и високиот јавен долг.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img