More

  Американскиот претседател Бајден во писмо до демократските конгресмени: Останувам во трката

  spot_img

  И покрај тоа што некои луѓе зборуваат за повлекување на Џо Бајден, сега е јасно. Американскиот претседател Бајден останува во претседателската трка за нов мандат во Белата куќа. „Ќе останам до крај, ќе го победам Доналд Трамп“, цврсто нагласи Бајден во писмото до демократските конгресмени.

  Американскиот претседател Џо Бајден во писмо до демократските конгресмени најави дека ќе продолжи да се кандидира за нов мандат во Белата куќа.

  И покрај повикот да ја повлече кандидатурата, Џо Бајден не попушта: „Нема да одам никаде“

  „Сакам да знаете дека и покрај сите шпекулации во медиумите, јас сум цврсто решен да останам во претседателската трка. Ќе останам до крај и ќе го победам Доналд Трамп“, напиша Бајден во писмото, цитирано од американскиот CNN.

  „Прашањето како да се продолжи е отворено повеќе од една недела. И време е да се стави крај. Имаме само една нарачка. Тоа е да се победи Доналд Трамп. До демократската конвенција има 42 дена, до изборите 119 дена. „Секое слабеење на решителноста, но недостаток на јасност за задачата пред нас само му помага на Трамп и нè повредува“, додаде тој.„Време е да се здружиме, да одиме напред како обединета партија и да го поразиме Доналд Трамп“, ги повика Бајден своите сопартијци.

  За оставката на кандидатурата почна се погласно да се зборува во јавноста по несреќната предизборна пресметка меѓу Трамп и Бајден. Последниов тогаш не успеа да ги помири скептиците од партијата, но и гласачите кои бараа потврда дека тој е соодветен кандидат на демократите.

  При соочувањето, Бајден изгледаше збунето и слабо, гласот му беше зарипнат – веројатно поради настинка – пелтечеше неколку пати и го загуби својот циклус на мисли, со што го зголеми бројот на двајца, кои беа меѓу демократите присутни порано. во посилно, но сепак е во состојба да ги извршува своите должности. Првиот што јавно го повика да се повлече од претседателската трка беше демократскиот конгресмен Лојд Догет од Тексас.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img