More

  Америка побара од Кина да влијае на Иран за да ги намали нападите на Црвеното Море

  spot_img

  Соединетите Држави побараа од Кина да побара од Техеран да ги спречи бунтовниците Хути кои напаѓаат комерцијални бродови во Црвеното Море, објави Фајненшл тајмс, додавајќи дека американските власти гледаат малку знаци на помош од Пекинг.

  Во изминатите три месеци, САД постојано бараа помош од врвните кинески претставници, се вели во извештајот.

  Овој месец, советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливан и неговиот заменик Џон Финер разговарале за ова прашање на состаноците во Вашингтон со Лиу Џианчао, шеф на Одделот за меѓународни односи на кинеската комунистичка партија, пишува весникот.

  Американскиот државен секретар Антони Блинкен, исто така, го покрена ова прашање со својот кинески колега, се вели, додавајќи дека американските власти веруваат дека има малку докази дека Кина извршила каков било притисок врз Иран да ги заузда Хутите, освен благата изјава објавена од Пекинг минатата недела.

  Претходно во средата, американската војска изврши напади во Јемен, уништувајќи две противбродски проектили на Хутите кои беа насочени кон Црвеното Море и требаше да бидат лансирани.

  Во понеделникот, американските и британските сили започнаа серија напади во Јемен, насочени кон подземно складиште на Хутите, како и објекти за ракети и надзор што ги користи групата поврзана со Иран.

  Нападите на Хутите го нарушија глобалното транспортирање и ги поттикнаа стравувањата од глобална инфлација. Тие, исто така, ја продлабочија загриженоста дека последиците од војната меѓу Израел и Хамас може да го дестабилизираат Блискиот Исток.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img