More

  Аднан Ќатиќ, осомничен за тероризам, доби еден месец притвор

  spot_img

  Судот на Босна и Херцеговина го прифати предлогот на Обвинителството на Босна и Херцеговина да му одреди притвор на неодамна уапсениот Аднан Ќатиќ, повратник од Сирија.

  На Ќатиќ му е одреден 30-дневен притвор, ова за Н1 го потврди неговиот адвокат Сенад Дуповац.

  Да потсетиме, Обвинителството на Босна и Херцеговина тврди дека има доволно докази дека Аднан Ќатиќ бил дел од организирана криминална група и го товарат за кривично дело тероризам.

  Тие наведуваат дека Ќатиќ ја напуштил Босна и Херцеговина во 2013 година, за да се приклучи на терористичките организации (според одлуката на Советот за безбедност на ОН), ИСИЛ и Ал Нусра. Таму остана до 2021 година.

  Од друга страна, адвокатот на Ќатиќ, Сенад Дуповац, тврди дека неговиот клиент доброволно се вратил во татковината, дека не бил член на ниту една формација и дека работел во основно училиште.

  Аднан Ќатиќ бара можност да „исправи грешка“: Некои тврдат дека бил борец во Сирија, други дека работел во училиште

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img