More

  Новите тенкови значат многу за Украина. Прашање е само дали ќе стигне на време

  spot_img

  Тенковите М1 Абрамс што САД ќе ги испратат во Украина претставуваат значително подобрување во вооружувањето на Киев, но тие нема да направат разлика во следната фаза од војната.Одлуката за испраќање на тенковите е голем пресврт по претходните аргументи на Пентагон дека овие тенкови не се погодни за украинските боишта, пишува Би-Би-Си.

  Но, самата објава прави разлика. „Тоа и дозволи на Германија да одлучи да испрати тенкови Леопард 2, како и други кои имаат тенкови Леопард“, вели Курт Волкер, поранешен специјален претставник на САД во Украина.

  Западните сојузници сакаат да ги зголемат капацитетите на Украина за оклопни возила во следните шест до осум недели за да и помогнат на Украина да се подготви за нова руска офанзива што се очекува на пролет.

  Но, ќе биде потребно повеќе време за тенковите Абрамс да стигнат на бојното поле, како и за Украинците да научат како да управуваат со нив. Германските леопарди, од друга страна, можат релативно брзо да бидат испратени на бојното поле бидејќи полесно се контролираат.

  Американските и германските претставници јавно не зборуваа за поврзаноста на двете одлуки. Сепак, тие ги координираа своите најави и на тој начин ги решија големите несогласувања во западната алијанса кои досега го загрижуваа Вашингтон.

  Од почетокот на војната, администрацијата на Бајден и нејзините сојузници внимателно одлучуваа за испорака на оружје за Украина со цел да се избегне ескалација од страна на Русија.

  Но, претпазливоста исчезна по серијата успеси на Украина на бојното поле. Изгледите за нова руска офанзива се фокусирани на тенковите, кои се потребни особено за способноста на украинската армија да се бори на отворен терен на истокот на земјата.

  Околу 2.000 тенкови Леопард 2 беа распоредени низ Европа, што го стави Берлин под зголемен притисок од сојузниците да испрати свои тенкови или да потпише одобрение за извоз во други земји. Германците не сакаа да бидат единствената западна сила што ќе испрати тенкови во војната против Русија, а најавата на Британија дека планира да испрати десетина свои тенкови не беше доволна.

  Претставниците на Пентагон до пред неколку дена тврдеа дека испраќањето тенкови М1 Абрамс не е опција. Овие тенкови се меѓу најдобрите во светот, но во исто време се скапи, комплицирани за ракување, тешки за одржување и бараат темелна обука.

  Ништо од тоа не се промени. Сепак, во администрацијата имаше дискусии за тоа како да се одговори на несогласувањата во Европа, а се одржаа и серија разговори меѓу американскиот претседател Џо Бајден и германскиот канцелар Олаф Шолц. Висок претставник на американската влада рече дека приоритет на Бајден е трансатлантското единство. „Оваа одлука покажува колку сме обединети со нашите сојузници и партнери и дека ги преземаме сите чекори на координиран начин“, изјави Џон Кирби, портпарол на Советот за безбедност на САД.

  „Заедно со краткорочната посветеност на Германците, испраќањето на Абрамс претставува долгорочна обврска“, рече американскиот претставник.

  Поранешниот американски амбасадор во Украина, Џон Кербст, има поцврст став за овој долгорочен ангажман. „Администрацијата не нужно сакаше да испрати тенкови“, рече тој. „Но, потоа видоа до каде одат дискусиите. Тие видоа какво е јавното мислење и мислам дека сакаа да ги убедат Германците со добра волја“.

  „Но, ако сакаа да функционира, мораа да се согласат да го испратат Абрамс, и тоа го направија. Тоа не е нешто што тие го сакаа. Затоа на овие тенкови ќе им треба многу долго време да стигнат до Украина“, додаде Кербст.

  Како и да гледаме, на тенковите Абрамс ќе им треба многу време да стигнат до целта, земајќи ги предвид сите компликации и начинот на набавка. Тенковите ќе се купуваат од приватни добавувачи наместо да доаѓаат од залихите на Пентагон, што значи дека ќе бидат потребни месеци – а можеби и една година – да стигнат до Украина.

  Во меѓувреме, воените аналитичари велат дека тенковите Леопард ќе дадат значителен поттик за капацитетите на Украина, но нема да бидат спасител сами по себе: тие ќе мора да работат заедно со артилерија и пешадија.

  Ова ќе биде важен фактор за да се одлучи дали ова е момент кој ја менува играта во конфликтот.

  Останува да се види и дали испраќањето на овие тенкови повторно ќе ги помести границите на испраќање оружје за да можеме да видиме снабдување со воени авиони или ракети со поголем дострел во иднина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img